Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση

Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης

Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης   Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης Empty09.10.11 18:45

Μετά το Λονδίνο, το Σάο Πάολο, τη Γιοκοχάμα και το Ντιτρόιτ, αθλητές από 11 διαφορετικές χώρες κατέφθασαν στη Σαντορίνη για το Red Bull Art of Motion. Δυνατές φιγούρες, άψογη εκτέλεση και φαντασία χαρακτήρισαν την προσπάθεια του Petkuns εντυπωσιάζοντας την τετραμελή κριτική επιτροπή. «Είμαι πολύ ενθουσιασμένος, ήταν για μένα μια απίστευτη εμπειρία σε μια μαγική πίστα. Σήμερα (σ.σ. χθες) νιώθω ότι είμαι κυρίαρχος του κόσμου, νιώθω ότι πετάω!» είπε ο Pavel ενθουσιασμένος με τη νίκη που κατέκτησε στη Σαντορίνη. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Yoan Leroux από τη Γαλλία , και το βάθρο συμπλήρωσε ο Gaetan Bouillet από το Βελγιο.

Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης 97132122005052677503

Το Σάββατο το απόγευμα, το Φηροστεφάνι της Σαντορίνης κατοχυρώθηκε ως ο «παράδεισος» του parkour αποτελώντας την πιο «φυσική» πίστα τον κόσμο, δίνοντας την ευκαιρία σε 15 traucers να αναμετρηθούν στα πιο απίθανα tricks με φόντο το πιο διάσημο ηλιοβασίλεμα του κόσμου. Μέσα σε 90 δευτερόλεπτα οι αθλητές προσπέρασαν απαιτητικά φυσικά εμπόδια, όπως καμπύλες, κενά και τοίχους, αψηφώντας τη βαρύτητα και βάζοντας το προσωπικό τους στίγμα, αγωνιζόμενοι «όχι για μια θέση στο βάθρο», όπως ομόφωνα ομολόγησαν, «αλλά για την απίστευτη εμπειρία». Ο 19χρονος Zaza Markoulia, μέλος της ομάδας NSA (No Strings Attached), ήταν η Ελληνική συμμετοχή και κατέκτησε την 15η θέση. «Ήταν κάτι μοναδικό, υψηλού επιπέδου αθλητές, δύσκολη πίστα και πανέμορφο τοπίο. Πραγματικά είμαι πολύ χαρούμενος που ήμουν μέρος αυτού του αγώνα», δήλωσε λίγο μετά.

Ο Pavel Petkuns νικητής στον αγώνα parkour της Σαντορίνης 58984873057033936269

Αξίζει να αναφέρουμε ότι χιλιάδες θεατές από όλο τον κόσμο είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το Red Bull Art of Motion ζωντανά, καθώς μεταδόθηκε μέσω Live Web Streaming από το www.redbull.gr