Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


eSSENTIALs aNGLo hELLENIc eNCYCLOPAEDIa
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 12:50

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας 56080937234414617715414

Γνωμικό #1

«Είμαι εναντίον της θρησκείας γιατί μας μαθαίνει να αρκούμαστε στο να μην κατανοούμε τον Κόσμο.»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης, στο Βιβλίο του The God Delusion (Η Περί Θεού αυταπάτη), 2006

Γνωμικό #2

«Είμαι άθεος, πέρα για πέρα. Μου πήρε πολύ καιρό να το παραδεχτώ. Έχω υπάρξει άθεος για χρόνια και χρόνια, αλλά για κάποιο λόγο θεωρούσα ότι ήταν ανέντιμο να λες πως είσαι άθεος, γιατί προϋπέθετε γνώση που δεν διέθετες. Κατά κάποιον τρόπο, ήταν καλύτερο να λες ότι είσαι ανθρωπιστής, ή αγνωστικιστής. Τελικά το πήρα απόφαση πως είμαι ον συναισθηματικό όσο και λογικό. Συναισθηματικά, είμαι άθεος. Δεν έχω τα στοιχεία για να αποδείξω ότι ο Θεός δεν υπάρχει, αλλά το υποπτεύομαι τόσο έντονα που δεν θέλω να σπαταλώ το χρόνο μου.»

—Isaac Asimov (Ισαάκ Ασίμωφ, Άιζακ Άσιμοφ) (1920 – 1992) Ρωσικής καταγωγής Αμερικανός συγγραφέας Επιστημονικής Φαντασίας και χημικός, σε συνέντευξη για το περιοδικό Free Inquiry, Άνοιξη 1982

Γνωμικό #3

«Τίποτα δεν είναι τόσο ακλόνητα πιστευτό όσο αυτό που γνωρίζουμε λιγότερο.»

—Michel De Montaigne (Μισέλ ντε Μονταίν) (1533 – 1592) Γάλλος Συγγραφέας· Δοκίμια, βιβλίο 1, κεφάλαιο 31

Γνωμικό #4

«Δεν κάνει να διερευνούμε το ζήτημα της θρησκείας πολύ στενά, καθώς έχει την τάση να οδηγεί στην απιστία.»

—Abraham Lincoln (Αβραάμ Λίνκολν) (1809 – 1865) 16ος πρόεδρος των Η.Π.Α.

Γνωμικό #5

«Ό,τι δηλώνεται χωρίς στοιχεία μπορεί και να απορριφθεί χωρίς στοιχεία.»

—Christopher Hitchens (Κρίστοφερ Χίτσενς) Βρετανός-Αμερικανός συγγραφέας, δημοσιογράφος, και κριτικός λογοτεχνίας, στο άρθρο Mommie Dearest από το Slate, 2003-10-20.

Γνωμικό #6

«Μου φαίνεται πως η ιδέα ενός προσωπικού Θεού είναι μία ανθρωπολογική έννοια που δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά. Επίσης αδυνατώ να φανταστώ κάποια βούληση ή σκοπιμότητα έξω από την ανθρώπινη σφαίρα.»

—Albert Einstein (Άλμπερτ Άινσταϊν, Άλμπερτ Αϊνστάιν, Αλβέρτος Αινστάιν) (1879-1955) Γερμανός φυσικός επιστήμονας

Γνωμικό #7

«Οι ασυνήθιστοι ισχυρισμοί χρειάζονται ασυνήθιστα πειστήρια.»

—Carl Sagan (Καρλ Σαγκάν, Κάρλ Σέιγκαν) (1934–1996) Αμερικανός αστρονόμος, αστροχημικός, και επιτυχημένος εκλαϊκευτής της αστρονομίας.

Γνωμικό #8

«Όλες οι μεγάλες αλήθειες ξεκινούν ως βλασφημίες.»

—George Bernard Shaw (Τζορτζ Μπερνάρντ Σω) (1856 – 1950) Ιρλανδός θεατρικός συγγραφέας που τιμήθηκε με το Νόμπελ Λογοτεχνίας το 1925, στο έργο Annajanska (1919)

Γνωμικό #9

«Δεν αρκεί να βλέπεις πως ο κήπος είναι όμορφος χωρίς την ανάγκη να πιστεύεις πως έχει και κρυμμένες νεράϊδες;»

—Douglas Adams (Ντάγκλας Άνταμς) (1952-2001) Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας

Γνωμικό #10

«Συγχώρεσε, ω Θεέ μου, τα μικρά μου αστεία εις βάρος σου
Kι εγώ θα συγχωρέσω το μεγάλο το δικό σου εις βάρος μου.»

—Robert Frost (Ρόμπερτ Φροστ) (1874-1963) Αμερικανός ποιητής τέσσερις φορές τιμημένος με το βραβείο Πούλιτζερ. Ο συγκεκριμένος στίχος προέρχεται από το ποίημα Cluster of Faith που πρωτοδημοσιεύτηκε στη συλλογή In the Clearing το 1962.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Papaskorleone

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 13.01.13 16:11, 7 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 13:01

Γνωμικό #11

«Όταν ήμουν παιδί προσευχόμουν κάθε βράδυ για ένα καινούργιο ποδήλατο. Μετά κατάλαβα πως ο Κύριος δεν δουλεύει έτσι, οπότε έκλεψα ένα και του ζήτησα να με συγχωρέσει.»

—Emo Philips (Έμο Φίλιπς) (Γεν. 1956) Αμερικανός κωμικός

Γνωμικό #12

«Είμαι επιφυλακτική προς εκείνους που γνωρίζουν πολύ καλά τι θέλει ο θεός, γιατί παρατηρώ πως συμπίπτει πάντα με τις δικές τους επιθυμίες.»

—Susan B. Anthony (Σούζαν Μπ. Άνθονυ) (1820-1906) Αμερικανίδα ακτιβίστρια για τα δικαιώματα της γυναίκας.

Γνωμικό #13

«Και τι γίνεται με όλα τα άλλα καράβια που πλέουν αυτή τη στιγμή στο Αιγαίο πέλαγος και παλεύουν με τούτη την κακοκαιρία; λέτε στο καθένα απ’αυτά να επιβαίνει ο Διαγόρας ο Μήλιος;»

—Διαγόρας ο Μήλιος (Diagoras of Melos) (5ος αιώνας π.Χ.) Έλληνας ποιητής και φιλόσοφος

Γνωμικό #14

«[Πήγαινε στον] παράδεισο για το κλίμα, και στην κόλαση για τις κοινωνικές συναναστροφές.»

—Mark Twain (Μαρκ Τουαίην) (1835-1910), Αμερικανός συγγραφέας

Γνωμικό #15

«Αν είχα παντοδυναμία, και εκατομμύρια χρόνια για να πειραματιστώ, δεν θα υπερηφανευόμουν και πολύ για τον άνθρωπο ως τελικό προϊόν των προσπαθειών μου.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, στο Religion and Science

Γνωμικό #16

«Κι αν υπάρχει θεός, το βρίσκω πολύ απίθανο να είναι τόσο παράφορα ματαιόπονος ώστε να προσβάλλεται από εκείνους που αμφιβάλλουν την ύπαρξή του.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής.

Γνωμικό #17

«Καμιά ψευτιά δεν είναι τόσο καταστροφική όσο εκείνη που γίνεται αντικείμενο πίστης.»

—Thomas Paine (Τόμας Πέιν) (1737-1809) Αγγλικής καταγωγής αμερικανός πολιτικός φιλόσοφος.

Γνωμικό #18

«Στη φύση δεν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές, ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνέπειες.»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερζολ) (1833-1899) Αμερικανός πολιτικός, δικηγόρος και ρήτορας.

Γνωμικό #19

«Λοιπόν, εγώ πιστεύω πως υπάρχει κάποιος εκεί έξω που μας προσέχει.
Δυστυχώς, είναι η κυβέρνηση.»

—Woody Allen (Γούντυ Άλλεν) (Γεν. 1935) Αμερικανός σκηνοθέτης, συγγραφέας, ηθοποιός, μουσικός, κωμικός, και σεναριογράφος.

Γνωμικό #20

«[Η Θεολογική θρησκεία] είναι η αιτία της κάθε ανοησίας και διαταραχής που μπορεί να σκεφτεί κανείς· είναι η μητέρα του φανατισμού και της διχόνοιας· είναι ο εχθρός της ανθρωπότητας.»

—Voltaire (Βολταίρος, Βολτέρ) (1694-1778) Γάλλος συγγραφέας, φιλόσοφος και ευθυμογράφος, θεωρείται κεντρική μορφή και ενσάρκωση του Διαφωτισμού του 18ου αιώνα.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας 5e178c50ae5aa040c094acf

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 18:57, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 13:06

Γνωμικό #21

«Και αυτό που λέμε θεία δίκη δεν είναι παρά η ιδέα του ανθρώπου για το τι θα έκανε αν ήταν θεός.»

—Elbert Hubbard (Έλμπερτ Χάμπαρντ) (1856-1915) Αμερικανός συγγραφέας, εκδότης, καλλιτέχνης, και φιλόσοφος.

Γνωμικό #22

«Οι μυστικιστικές επεξηγήσεις θεωρούνται βαθειές.
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καν επιφανειακές.»

—Friedrich Nietzsche (Φρίντριχ Νίτσε, Φρειδερίκος Νίτσε) (1844-1900), Γερμανός Φιλόσοφος και φιλόλογος.

Γνωμικό #23

«Αν δεν ήμουν άθεος, θα πίστευα σε έναν θεό που επιλέγει να σώζει ανθρώπους με βάση τις ζωές τους συνολικά και όχι δείγματα από τα λόγια τους. Νομίζω πως θα προτιμούσε έναν ειλικρινή και δίκαιο άθεο από έναν τηλε-ευαγγελιστή του οποίου η κάθε λέξη είναι Θεός, Θεός, Θεός, και κάθε πράξη είναι ατιμία, ατιμία, ατιμία.»

—Isaac Asimov (Ισαάκ Ασίμωφ, Άιζακ Άσιμοφ) (1920 – 1992) Ρωσικής καταγωγής Αμερικανός συγγραφέας Επιστημονικής Φαντασίας και χημικός.

Γνωμικό #24

«Εκατομμύρια λαχταρούν την αθανασία, ενώ δεν ξέρουν τι να κάνουν με τη ζωή τους ένα βροχερό Κυριακάτικο απόγευμα.»

—Susan Ertz (Σούζαν Έρτς) (1894-1985) Αμερικανικής καταγωγής Βρετανή συγγραφέας

Γνωμικό #25

«Περίεργο πράγμα… κάθε πίστη υπόσχεται έναν παράδεισο ο οποίος θα είναι εντελώς μη-κατοικίσιμος για οποιονδήποτε με πολιτισμένο γούστο.»

—Evelyn Waugh (Έβελυν Ουώ) Βρετανός συγγραφέας

Γνωμικό #26

«Είναι μία απίστευτη απάτη, αν το σκεφτείς, το να πιστεύεις κάτι τώρα με αντάλλαγμα τη ζωή μετά το θάνατο. Ακόμα και οι εταιρείες, με όλα τα συστήματα ανταμοιβών, δεν προσπαθούν να το κάνουν μεταθανάτιο.»

—Gloria Steinem (Γκλόρια Στάινεμ) Αμερικανίδα εκδότρια και ακτιβίστρια για τα δικαιώματα της γυναίκας.

Γνωμικό #27

«Βλέπω τη ζωή σαν ένα χορό. Είναι ανάγκη ο χορός να έχει κάποιο νόημα; Χορεύεις επειδή το ευχαριστιέσαι.»

—Jackie Mason (Τζάκι Μέισον) (γεν. 1936) Αμερικανός κωμικός, πρώην ραβίνος.

Γνωμικό #28

«Ο Σκεπτικιστής δεν έχει ψευδαισθήσεις γύρω από τη ζωή, ούτε κάποια μάταια πίστη στην υπόσχεση της αθανασίας. Καθώς τούτη η ζωή εδώ και τώρα είναι το μόνο που μπορούμε να αντιληφθούμε, η πιό λογική επιλογή μας είναι να τη ζήσουμε πλήρως.»

—Paul Kurtz (Πώλ Κούρτς) (γεν. 1925) Αμερικανός φιλόσοφος, συγγραφέας και εκδότης.

Γνωμικό #29

«Η παιδική ηλικία… είναι γεμάτη μεγάλες στεναχώριες, το νόημα των οποίων είναι άγνωστο. Βλέπε κολικός και κοκίτης και φόβος των φαντασμάτων, για να μην πω για κόλαση και Σατανά, και μία θιγμένη Θεότητα στον ουρανό, που θύμωνε όταν ήθελα πολλή δαμασκηνόπιτα.»

—George Eliot (Τζωρτζ Έλιοτ) (1819-1880) (Ψευδώνυμο της Mary Ann Evans) Αγγλίδα συγγραφέας και ποιήτρια.

Γνωμικό #30

«Δεν υπάρχει αρκετή αγάπη και καλωσύνη στον κόσμο ώστε να μας επιτρέπεται να αναλώνουμε μέρος της σε φανταστικές οντότητες.»

—Friedrich Nietzsche (Φρίντριχ Νίτσε, Φρειδερίκος Νίτσε) (1844-1900), Γερμανός Φιλόσοφος και φιλόλογος.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Addisnonevolvingmancart

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 18:58, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 13:42

Γνωμικό #31

«Η θεολογία, με το να εκτρέψει την προσοχή του ανθρώπου από τούτη τη ζωή σε μίαν άλλη, και με το να αποπειραθεί να πειθαναγκάσει όλους τους ανθρώπους σε μία θρησκεία, συνεχώς κηρύσσοντας ότι αυτός ο κόσμος είναι γεμάτος μιζέρια αλλά ο άλλος κόσμος θα είναι πανέμορφος —ή όχι, αναλόγως— έχει εμφυσήσει στον άνθρωπο την ιδέα του φόβου, εκεί που διαφορετικά ίσως να υπήρχε μόνο ο χαρούμενος αυθορμητισμός της φύσης.»

—Elbert Hubbard (Έλμπερτ Χάμπαρντ) (1856-1915) Αμερικανός συγγραφέας, εκδότης, καλλιτέχνης, και φιλόσοφος.

Γνωμικό #32

«Τίποτα δεν είναι πιό ενάντιο στη θρησκεία και στο ιερατείο από την κρίση και την κοινή λογική.»

—Voltaire (Βολταίρος, Βολτέρ) (1694-1778) Γάλλος συγγραφέας, φιλόσοφος και ευθυμογράφος, θεωρείται κεντρική μορφή και ενσάρκωση του Διαφωτισμού του 18ου αιώνα.

Γνωμικό #33

«Σκέψου να έχουμε διαλέξει τον λάθος θεό. Κάθε φορά που πάμε εκκλησία, απλά τον κάνουμε όλο και πιό έξαλλο!»

—Homer Simpson (Χόμερ Σίμπσον) Χαρακτήρας της σειράς κινουμένων σχεδίων “Οι Σίμπσονς“

Γνωμικό #34

«Καλό είναι να διαβάζουμε την πρόγνωση του καιρού πριν προσευχηθούμε για βροχή.»

—Mark Twain (Μαρκ Τουαίην) (1835-1910), Αμερικανός συγγραφέας

Γνωμικό #35

«Πουθενά όμως δεν θα δεις τα τάματα όλων εκείνων που καραβοτσακίστηκαν και πνίγηκαν στη θάλασσα.»

—Διαγόρας ο Μήλιος (Diagoras of Melos) (5ος αιώνας π.Χ.) Έλληνας ποιητής και φιλόσοφος

Γνωμικό #36

«Δεν υπάρχει καμμία ανοησία, όσο πρόδηλη κι αν είναι, που να μην μπορεί να εμφυτευτεί μόνιμα στο μυαλό του καθενός, αρκεί να ξεκινήσουμε να εντυπώνουμε πριν τη νεαρή ηλικία των έξι με συνεχή επανάληψη και ύφος βαθειάς κατάνυξης.»

—Arthur Schopenhauer (Άρθουρ Σόπενχάουερ, Αρθούρος Σοπενχάουερ) (1788-1860) Γερμανός Φιλόσοφος

Γνωμικό #37

«Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να πιστεύουμε ότι ο ίδιος Θεός που μας έδωσε τις αισθήσεις, το λογισμό, και τη νοημοσύνη θέλησε να εγκαταλείψουμε τη χρήση τους, δίνοντάς μας με κάποια άλλα μέσα τις πληροφορίες που θα μπορούσαμε να λάβουμε μέσω αυτών.»

—Galileo Galilei (Γαλιλαίος Γαλιλέι) (1564-1642) Ιταλός αστρονόμος, φιλόσοφος και φυσικός

Γνωμικό #38

«Αν κοιτάξουμε πίσω στην αρχή θα δούμε πως η αμάθεια και ο φόβος δημιούργησαν τους θεούς· ότι η ιδιοτροπία, ο ενθουσιασμός, ή το ψεύδος τους στόλισαν ή τους χάλασαν· ότι η αδυναμία τους δοξάζει· ότι η ευπιστία τους συντηρεί· και ότι η παράδοση, ο σεβασμός και η τυραννία τους υποστηρίζουν, προκειμένου να κάνουν την τύφλωση του ανθρώπου να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά τους. Αν η αμάθεια της φύσης γέννησε τους θεούς, η γνώση της φύσης είναι βέβαιο ότι θα τους καταστρέψει.»

—Baron d’Holbach (Βαρώνος Ντ’ Ολμπάκ) (1733-1789) Γερμανικής καταγωγής Γάλλος συγγραφέας, φιλόσοφος και εγκυκλοπαιδικός.

Γνωμικό #39

«Η πιό γελοία ιδέα που ονειρεύτηκε ποτέ ο Χόμο Σάπιενς είναι ότι ο Κύριος ο Θεός της Οικουμένης, Πλάστης και Κυρίαρχος όλων των Συμπάντων, θέλει τη ζαχαρένια λατρεία των δημιουργημάτων του, μπορεί να επηρεαστεί από τις προσευχές τους, και γίνεται νευρικός όταν δεν λαμβάνει αυτή την κολακεία. Κι όμως, αυτή η παράλογη φαντασίωση, χωρίς ίχνος στοιχείου να τη στηρίζει, πληρώνει όλα τα έξοδα της παλαιότερης, μεγαλύτερης, και λιγότερο παραγωγικής βιομηχανίας σε όλη την ιστορία.»

—Robert A. Heinlein (Ρόμπερτ Χάινλαϊν) (1907 – 1988) Αμερικανός συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας, διά στόματος Lazarus Long στο μυθιστόρημα Time Enough for Love (1973)

Γνωμικό #40

«Γιατί να επιτρέπω να μου λέει πως να αναθρέψω τα παιδιά μου ο ίδιος εκείνος Θεός που χρειάστηκε να πνίξει τα δικά Του;»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερζολ) (1833-1899) Αμερικανός πολιτικός, δικηγόρος και ρήτορας.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Incaseofemergency741892

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:02, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 13:47

Γνωμικό #41

«Η άνετη σιγουριά με την οποία γνωρίζω ότι η θρησκεία των άλλων είναι ανοησία με κάνει να υποπτεύομαι ότι το ίδιο είναι και η δική μου.»

—Mark Twain (Μαρκ Τουαίην) (1835-1910), Αμερικανός συγγραφέας

Γνωμικό #42

«Πώς θα έχουμε τάξη σε ένα κράτος χωρίς θρησκεία; [...] Η κοινωνία δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς την οικονομική ανισότητα, και η οικονομική ανισότητα δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς τη θρησκεία. Όταν ένας άνθρωπος πεθαίνει από την πείνα δίπλα σ’ έναν άλλον που σκάει απ’ το φαΐ, του είναι αδύνατο να αποδεχτεί αυτή τη διαφορά αν δεν υπάρχει μιά εξουσία που να του λέει: είναι θέλημα Θεού, στον κόσμο αυτό πρέπει να υπάρχουν φτωχοί και πλούσιοι· στη συνέχεια όμως, και στην αιωνιότητα, η μοιρασιά θα γίνει αλλιώς.»

—Napoleon Bonaparte (Ναπολέων Βοναπάρτης) (1769 – 1821) Στρατηγός και Αυτοκράτορας της Γαλλίας

Γνωμικό #43

«Σε καιρούς γενικευμένης παραπλάνησης, το να λες την αλήθεια γίνεται επαναστατική πράξη.»

—George Orwell (Τζορτζ Όργουελ) (1903 – 1950) Βρετανός συγγραφέας και δημοσιογράφος.

Γνωμικό #44

(Ζωντανή κωμωδία) «Όσο αφορά τις μαλακίες, τις μεγάλου διαμετρήματος μαλακίες ολκής, δεν μπορείς παρά να θαυμάσεις με δέος τον πρωταθλητή όλων των εποχών στις ψεύτικες υποσχέσεις και τους παρατραβηγμένους ισχυρισμούς, τη θρησκεία. Εκτός ανταγωνισμού! Εκτός ανταγωνισμού. Η θρησκεία. Η θρησκεία έχει μακράν την καλύτερη ιστορία μαλάκυνσης όλων των εποχών. Σκεφτείτε το. Η θρησκεία έχει πείσει τον κόσμο ότι υπάρχει κάποιος αόρατος άνθρωπος –που ζει στον ουρανό– που παρακολουθεί το κάθε τι που κάνεις, κάθε λεπτό της κάθε μέρας. Και ο αόρατος άνθρωπος έχει μία λίστα με δέκα συγκεκριμένα πράγματα που δεν θέλει να κάνεις. Και αν κάνεις ένα από αυτά τα πράγματα, θα σε στείλει σε ένα ειδικό μέρος, με φωτιές που καίνε και καπνούς και βασανιστήρια και αγωνία όπου θα ζήσεις για πάντα, και θα υποφέρεις, και θα καίγεσαι, και θα ουρλιάζεις, εις τους αιώνες των αιώνων. –Αλλά σε αγαπά! … Σε αγαπά … Σε αγαπά, και χρειάζεται λεφτά…»

—George Carlin (Τζορτζ Κάρλιν) (1937 – 2008) Αμερικανός κωμικός, ηθοποιός και συγγραφέας.

Γνωμικό #45

«Με σαπούνι, η βάπτιση είναι καλό πράγμα.»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερσολ) (1833 – 1899) Αμερικανός δικηγόρος και ρήτορας.

Γνωμικό #46

«Αποτινάξτε όλους τους φόβους δουλοπρεπών προκαταλήψεων, κάτω από τους οποίους τα πτωχά πνεύματα ταπεινά σκύβουν. Τοποθετήστε τη λογική στέρεα στην έδρα της, και φέρτε υπό την κρίση της κάθε στοιχείο, κάθε γνώμη. Αμφισβητήστε με τόλμη ακόμα και την ύπαρξη του θεού· γιατί αν υπάρχει, θα πρέπει να εγκρίνει περισσότερο τον φόρο τιμής στη λογική, απ’ότι στον τυφλό φόβο.»

—Thomas Jefferson (Τόμας Τζέφερσον ) (1743 – 1826) Τρίτος Πρόεδρος των Η.Π.Α. και κύριος συντάκτης της Διακήρυξης της Ανεξαρτησίας των Η.Π.Α.

Γνωμικό #47

«Η μόνη δικαιολογία που έχει ο θεός είναι ότι δεν υπάρχει.»

—Stendhal (Στεντάλ) (1783 – 1842) Γάλλος συγγραφέας του 19ου αιώνα, δια στόματος Νίτσε στο “Ecce Homo” (”Ίδε ο άνθρωπος”).

Γνωμικό #48

«Η παντελής απουσία χιούμορ από τη Βίβλο είναι ένα από τα πιό παράξενα φαινόμενα σε όλη τη λογοτεχνία.»

—Alfred North Whitehead (Άλφρεντ Νόρθ Γουάιτχεντ) (1861 – 1947) Άγγλος μαθηματικός και φιλόσοφος

Γνωμικό #49

«Χριστιανός (ο) ουσ. θηλ. χριστιανή Κάποιος που πιστεύει πως η καινή διαθήκη είναι ένα θεϊκά εμπνευσμένο βιβλίο, εξαιρετικά κατάλληλο για τις πνευματικές ανάγκες του πλησίον του. Κάποιος που ακολουθεί τις διδαχές του Χριστού ενόσω αυτές δεν έρχονται σε αντίθεση με μία αμαρτωλή ζωή.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπηρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #50

«Κληρικός (ο) ουσ. Ένας άνδρας που αναλαμβάνει τη διαχείρηση των πνευματικών μας υποθέσεων ως μέσο βελτίωσης των δικών του εγκόσμιων υποθέσεων.»

—Ambrose Bierce (Άμπρόουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Litteringyourmind407132

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:05, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 13:51

Γνωμικό #51

«Ευαγγελιστής (ο) ουσ. θηλ. ευαγγελίστρια Εκείνος που φέρνει καλές ειδήσεις, συγκεκριμένα (με τη θρησκευτική έννοια) τη διαβεβαίωση της δικής μας σωτηρίας και της αιώνιας καταδίκης του γείτονα.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #52

«Πίστη (η) ουσ. Το να αποδέχεσαι άνευ αποδείξεων τα λεγόμενα κάποιου που μιλά άνευ γνώσεων για πράγματα άνευ προηγουμένου.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #53

«Ειδωλολάτρης (ο) ουσ. μία βαθιά νυχτωμένη ύπαρξη που έχει την αφροσύνη να λατρεύει κάτι που μπορεί να δει και ν’αγγίξει.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #54

«Ασέβεια (η) ουσ. Η δική σου αγένεια προς τη δική μου θεότητα.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #55

«Άπιστος -η, -ο επίθ. στη Νέα Υόρκη, εκείνος που δεν πιστεύει στη χριστιανική θρησκεία· στην Κωνσταντινούπολη, εκείνος που πιστεύει.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #56

«Ευλάβεια (η) ουσ. Σεβασμός προς τον παντοδύναμο, βασισμένη πάνω στην υποτιθέμενη ομοιότητά του με τον άνθρωπο. Το γουρούνι μαθαίνει με κηρύγματα και επιστολές / πως ο θεός έχει μουσούδα και κυλιέται στις βρωμιές.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #57

«Προσευχή (η) ουσ. αίτημα αναστολής των νόμων της φύσης για λογαριασμό ενός κατ’ιδίαν ομολογία ανάξιου αιτούντα.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #58

«Λύτρωση (η) ουσ. Απαλλαγή των αμαρτωλών από την ποινή της αμαρτίας τους, διά της φόνευσης της θεότητας εις βάρος της οποίας αμάρτησαν. Το δόγμα της λύτρωσης είναι θεμελιώδες μυστήριο της ιερής θρησκείας μας, και όποιος το πιστεύει δεν θα πεθάνει, παρά θα του δοθεί η αιωνιότητα για να προσπαθήσει να το κατανοήσει.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #59

«Θρησκεία (η) ουσ. Κόρη της Ελπίδας και του Φόβου, που εξηγεί στην Αμάθεια τη φύση του Ακατάληπτου.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #60

«Λειψανοθήκη (η) ουσ. Ένα δοχείο για ιερά αντικείμενα όπως κομμάτια του τιμίου σταυρού, παΐδια αγίων, τα αυτιά του γαϊδάρου του Μπαλαάμ, το πλεμόνι του πετεινού που κάλεσε τον Πέτρο να μετανοήσει, κλπ. Οι λειψανοθήκες είναι συνήθως από μέταλλο, και διαθέτουν κλειδαριά για να μην βγαίνουν τα περιεχόμενά τους και κάνουν θαύματα σε ακατάλληλες στιγμές.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Go2wordpresscom43386714

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:07, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 14:11

Γνωμικό #61

«Ευσέβεια (η) ουσ. Το πνευματικό ύφος του ανθρώπου προς το θεό και του σκύλου προς τον άνθρωπο.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #62

«Άγιος -ία, -ιο επίθ. Ένας πεθαμένος αμαρτωλός, αναθεωρημένος και διορθωμένος.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #63

«Γραφές (πληθ.) ουσ. Τα αληθινά βιβλία της ιερής μας θρησκείας, σε αντίθεση με τα ψευδή και βέβηλα γραπτά στα οποία βασίζονται όλες οι άλλες θρησκείες.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #64

«Ο άνθρωπος χρειάζεται έναν θεό όπως το ψάρι χρειάζεται ένα ποδήλατο.»

Ο Νόμος του Βικ (Vique’s Law, Λοιπά στοιχεία άγνωστα)

Γνωμικό #65

«Η φιλοσοφία είναι ερωτήσεις για τις οποίες μπορεί να μην βρεθούν ποτέ απαντήσεις.
Η θρησκεία είναι απαντήσεις προς τις οποίες δεν πρέπει να τίθενται ποτέ ερωτήσεις.»

—Ανώνυμος.

Γνωμικό #66

«Δώσε σε έναν άνθρωπο ένα ψάρι, και θα τον έχεις ταΐσει για μία μέρα. Δώσε του θρησκεία, και θα πεθάνει από ασιτία προσευχόμενος για ένα ψάρι.»

—Ανώνυμος.

Γνωμικό #67

«Η αθεΐα μου, όπως αυτή του Σπινόζα, είναι αληθινή ευσέβεια προς το σύμπαν και αρνείται μόνο θεούς πλασμένους από ανθρώπους κατ’εικόνα τους, ως υπηρέτες των ανθρωπίνων συμφερόντων τους.»

—George Santayana (Τζορτζ Σανταγιάνα) (1863 – 1952) Ισπανικής καταγωγής Aμερικανός φιλόσοφος, συγγραφέας και ποιητής.

Γνωμικό #68

«Καλύτερα να ανάψεις ένα κερί παρά να καταριέσαι το σκοτάδι.»

Κινέζικη παροιμία.

Γνωμικό #69

«Θρησκεία είναι η φυσική αντίδραση της φαντασίας όταν έρχεται αντιμέτωπη με τις δυσκολίες ενός εχθρικού κόσμου.»

—George Santayana (Τζορτζ Σανταγιάνα) (1863 – 1952) Ισπανικής καταγωγής Aμερικανός φιλόσοφος, συγγραφέας και ποιητής.

Γνωμικό #70

«Η προσευχή, για εχέφρονες ανθρώπους, ποτέ δεν υποκατέστησε τις πρακτικές προσπάθειες για την εξασφάλιση του επιθυμητού αποτελέσματος· απόδειξη ότι η σφαίρα της αυτοέκφρασης δεν συγχέεται ποτέ με τη σφαίρα της πραγματικότητας.»

—George Santayana (Τζορτζ Σανταγιάνα) (1863 – 1952) Ισπανικής καταγωγής Aμερικανός φιλόσοφος, συγγραφέας και ποιητής.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Mrpaperclip4656860

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:08, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 14:15

Γνωμικό #71

«”Αρνούμαι να αποδείξω ότι υπάρχω”, λέει ο Θεός, “γιατί η απόδειξη εναντιώνεται στην πίστη, και χωρίς πίστη δεν είμαι τίποτα.”»

—Douglas Adams (Ντάγκλας Άνταμς) (1952-2001) Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας, στο Hitch Hiker’s Guide to the Galaxy (το οποίο μεταφράστηκε στα Ελληνικά ως “Γυρίστε τον Γαλαξία με Οτοστόπ”.)

Γνωμικό #72

«Η μεγαλύτερη τραγωδία σε ολόκληρη την ιστορία της ανθρωπότητας ίσως να είναι ο σφετερισμός της ηθικής από τη θρησκεία.»

—Arthur C. Clarke (Άρθουρ Κλάρκ) (1917-2008) Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας

Γνωμικό #73

«Οι θεοί δεν σκοτώνουν ανθρώπους. Άνθρωποι με θεούς σκοτώνουν ανθρώπους.»

—David Viaene (Ντέϊβιντ Βιαέν) λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό # 74

«Όλοι τείνουν να πιστεύουν αυτό που ποθούν, από λαχείο μέχρι διαβατήριο για τον παράδεισο· στον οποίο, από περιγραφές, δεν βλέπω τίποτα ιδιαίτερα ελκυστικό.»

—Lord Byron (Λόρδος Μπάιρον, Λόρδος Βύρων) (1788 – 1824) Άγγλος ποιητής, απο τους σημαντικότερους εκπροσώπους του ρομαντισμού, και φιλέλληνας.

Γνωμικό #75

«Ο Παράδεισος, έτσι όπως συμβατικά περιγράφεται, είναι ένα μέρος τόσο μάταιο, τόσο αδιάφορο, τόσο άχρηστο, τόσο άθλιο, που κανείς δεν επιχείρησε ποτέ να περιγράψει μία ολόκληρη μέρα στον παράδεισο, παρ’ οτι αρκετοί έχουν περιγράψει μία μέρα στην ακροθαλασσιά.»

—George Bernard Shaw (Τζορτζ Μπερνάρντ Σω) (1856 – 1950) Ιρλανδός θεατρικός συγγραφέας κάτοχος Βραβείου Νόμπελ Λογοτεχνίας

Γνωμικό #76

«Κόλαση μάλλον θα είναι να πρέπει να περάσεις την αιωνιότητα σε έναν Παράδεισο μαζί με εκείνους που είναι σίγουροι πως θα πάνε εκεί.»

—Ed Martin (Έντ Μάρτιν) Λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό #77

«Δεν ωφελεί να μου μιλάτε για αναλογίες και πιθανότητες. Γνωρίζω τι εννοώ όταν λέω ότι πιστεύω στο νόμο του αντιστρόφου τετραγώνου, και δεν θα εναποθέσω τη ζωή και τις ελπίδες μου σε ασθενέστερες πεποιθήσεις.»

—Thomas Huxley (Τόμας Χάξλεϋ) (1825 – 1895) Άγγλος βιολόγος. Πηγή: Βικιπαίδεια, άρθρο “Αγνωστικισμός“, και The Huxley File

Γνωμικό #78

«Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής.»

—Πρωταγόρας (Protagoras) (480 – 411 Π.Κ.Ε.) κατά Diels-Kranz, 80 Β4. Για αυτή του τη δήλωση ο Πρωταγόρας εξορίστηκε και τα βιβλία του ρίχτηκαν στην πυρά. Πηγή: Βικιπαίδεια, άρθρο “Αγνωστικισμός“

Γνωμικό #79

«Πίστη είναι το να μη θέλεις να γνωρίζεις την αλήθεια.»

—Friedrich Nietzsche (Φρίντριχ Νίτσε, Φρειδερίκος Νίτσε) (1844-1900), Γερμανός Φιλόσοφος και φιλόλογος.

Γνωμικό #80

«Το ότι ένας θρήσκος είναι πιο ευτυχισμένος από έναν σκεπτικιστή δεν λέει τίποτα παραπάνω από το ότι ένας μεθυσμένος είναι πιο ευτυχισμένος από έναν νηφάλιο.»

—George Bernard Shaw (Τζορτζ Μπερνάρντ Σω) (1856 – 1950) Ιρλανδός θεατρικός συγγραφέας κάτοχος Βραβείου Νόμπελ Λογοτεχνίας

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Bizarro080502gr4850669

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:09, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 15:03

Γνωμικό #81

«Το Μαρτύριο, κύριε, είναι αυτό που αρέσει σε αυτούς τους ανθρώπους· είναι ο μόνος τρόπος για να γίνει κανείς διάσημος χωρίς να έχει προσόντα.»

—George Bernard Shaw (Τζορτζ Μπερνάρντ Σω) (1856 – 1950) Ιρλανδός θεατρικός συγγραφέας κάτοχος Βραβείου Νόμπελ Λογοτεχνίας, διά στόματος του Στρατηγού John Burgoyne (Τζον Μπεργκόιν,) στην 3η πράξη του μελοδράματος The Devil’s Disciple (Ο Μαθητής του Διαβόλου)

Γνωμικό #82

«Αγνωστικιστής δεν σημαίνει παρά Αθεϊστής, δοσμένο με αξιοπρέπεια – και Αθεϊστής σημαίνει απλά Αγνωστικιστής, δοσμένο επιθετικά.»

—Edward Aveling (Έντουαρντ Έηβλινγκ) (1849 – 1898) Άγγλος μαρξιστής, σε συζήτηση με τον Δαρβίνο. Πηγή: Βικιπαίδεια, άρθρο “Αγνωστικισμός“

Γνωμικό #83

«Είναι προσβολή προς το θεό το να πιστεύεις στο θεό. Διότι απ’τη μιά μεριά δέχεσαι ότι εκείνος ευθύνεται για πράξεις ασύλληπτης σκληρότητας, ενώ απ’την άλλη μεριά δέχεσαι ότι μέσω κάποιας διαστροφής έχει δώσει στους ανθρώπους ένα εργαλείο –τη διανόηση– το οποίο πρέπει αναπόφευκτα να τους οδηγήσει, αν είναι ανεπηρέαστοι και ειλικρινείς, να αρνηθούν την ύπαρξή του. Ένα εύλογο συμπέρασμα είναι ότι αν υπάρχει, τους άθεους και τους αγνωστικιστές πρέπει να αγαπάει πιό πολύ ανάμεσα σε εκείνους που έχουν τουλάχιστον κάποια υποτυπώδη μόρφωση. Διότι εκείνοι είναι που τον έχουν πάρει πιό πολύ στα σοβαρά.»

—Galen Strawson (Γκάλεν Στρώσον) (γεν. 1952) Άγγλος φιλόσοφος και συγγραφέας

Γνωμικό #84

«Οι άθεοι κατηγορούνται συχνά για βλασφημία, αλλά αυτό είναι ένα έγκλημα που δεν μπορούν να διαπράξουν… Όταν ο άθεος εξετάζει, αρνείται, ή σατιρίζει τους θεούς, δεν ασχολείται με πρόσωπα αλλά με ιδέες. Είναι ανήμπορος να προσβάλλει τον Θεό, γιατί δεν δέχεται την ύπαρξη κανενός τέτοιου όντος.»

—George William Foote (Τζόρτζ Ουίλιαμ Φούτ) (1850-1915) Άγγλος συγγραφέας, συντάκτης και εκδότης.

Γνωμικό #85

«Είναι ο άνθρωπος ένα από τα λάθη του θεού; ή μήπως είναι ο θεός ένα του ανθρώπου;»

—Friedrich Nietzsche (Φρίντριχ Νίτσε, Φρειδερίκος Νίτσε) (1844-1900), Γερμανός Φιλόσοφος και φιλόλογος, στο Götzen-Dämmerung (Το Λυκόφως των Ειδώλων), σελίδα 7.

Γνωμικό #86

«Υποστηρίζετε ότι η επιστήμη μπορεί να φέρει ‘πρόοδο στη θεολογική σκέψη’. Στην πραγματικότητα, η μόνη συνεισφορά που μπορεί να κάνει η επιστήμη στις ιδέες της θρησκείας είναι η αθεΐα.»

Matthew Cobb (Μάθιου Κόμπ, τμήμα Βιολογικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ) και Jerry Coyne (Τζέρυ Κόιν, τμήμα Οικολογίας και Εξέλιξης, Πανεπιστήμιο του Σικάγο), από άρθρο τους με τίτλο «Η Αθεΐα μπορεί να είναι η συμβολή της επιστήμης στη θρησκεία» (”Atheism could be science’s contribution to religion”) που δημοσιεύθηκε στο περιοδικό Nature, τεύχος 454 (28 Αυγούστου 2008), σελίδα 1049.

Γνωμικό #87

«Αν αυτός είναι ο θεός σας, δεν είναι πολύ εντυπωσιακός. Έχει τόσο πολλά ψυχολογικά προβλήματα, είναι τόσο ανασφαλής. Απαιτεί λατρεία κάθε επτά ημέρες. Πηγαίνει και φτιάχνει ατελείς ανθρώπους και ύστερα τους θεωρεί υπεύθυνους για τα δικά του λάθη. Είναι αξιολύπητος για υπέρτατο ον.»

—Gene Roddenberry (Τζήν Ρόντενμπερυ) (1921-1991) Αμερικανός παραγωγός τηλεόρασης, δημιουργός της σειράς Star Trek.

Γνωμικό #88

«Από καιρό σε καιρό, όπως όλοι ξέρουμε, κάποια σέκτα εμφανίζεται ανάμεσά μας δηλώνοντας ότι πολύ σύντομα θα έλθει η συντέλεια του κόσμου. Γενικά, λόγω κάποιου μικρού μπερδέματος ή λαθεμένου υπολογισμού, η σέκτα είναι αυτή της οποίας η συντέλεια έρχεται.»

—G. K. Chesterton (Γ. Κ. Τσέστερτον) (1874-1936) Άγγλος συγγραφέας

Γνωμικό #89

«Ο Άνθρωπος είναι ένα εύπιστο ον, και έχει ανάγκη να πιστεύει σε κάτι· ελλείψει καλών λόγων για πίστη, θα αρκεσθεί σε κακούς.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, κάτοχος του Βραβείου Νόμπελ λογοτεχνίας του 1950, από τη συλλογή Unpopular Essays (Δυσάρεστες Εκθέσεις) “An Outline of Intellectual Rubbish” (1950), σελ. 149, αναφορά από James A Haught, συντάκτη, στο 2000 Years of Disbelief, αναφορά από Positive Atheism’s Big List of Bertrand Russel Quotations.

Γνωμικό #90

«Γιατί να λαμβάνουμε συμβουλές από τον Πάπα σχετικά με το σεξ; Αν γνωρίζει το παραμικρό σχετικά, δεν θα έπρεπε.»

—George Bernard Shaw (Τζορτζ Μπερνάρντ Σω) (1856 – 1950) Ιρλανδός θεατρικός συγγραφέας κάτοχος Βραβείου Νόμπελ Λογοτεχνίας

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Biblewarninggr104979876

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:11, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 16:49

Γνωμικό #91

«Ήσυχα θα πεθάνουν, ήσυχα θα σβήσουν εις το όνομά σου, και πέρα από τον τάφο δεν θα βρουν τίποτα παρά μόνο θάνατο. Αλλά θα κρατήσουμε το μυστικό, και για τη δική τους ευτυχία θα τους δελεάζουμε με την επουράνια, αιώνια ανταμοιβή.»

—Фёдор Михайлович Достоевский (Fyodor Michailovich Dostoyevsky, Φιόντορ Μιχαήλοβιτς Ντοστογιέφσκι) (1821-1881) Ρώσσος συγγραφέας, διά στόματος του Μεγάλου Ιεροεξεταστή, στο μυθιστόρημα Αδελφοί Καραμάζωφ.

Γνωμικό #92

«Όσο για ‘μένα, το πήρα προ πολλού απόφαση να μην σκέφτομαι: δημιούργησε ο άνθρωπος το θεό ή ο θεός τον άνθρωπο;»

—Фёдор Михайлович Достоевский (Fyodor Michailovich Dostoyevsky, Φιόντορ Μιχαήλοβιτς Ντοστογιέφσκι) Ρώσσος συγγραφέας, διά στόματος του Ιβάν, στο μυθιστόρημα Αδελφοί Καραμάζωφ

Γνωμικό #93

«Υπάρχει μία ιστορία… που είναι αρκετά γνωστή, και λέει για τότε που ήλθαν οι ιεραπόστολοι στην Αφρική, πως είχαν τη Βίβλο, και εμείς, οι ιθαγενείς, είχαμε τη γη. Και τότε εκείνοι είπαν, “Ας προσευχηθούμε”, κι εμείς πρόθυμα κλείσαμε τα μάτια μας. Κι όταν τα ανοίξαμε, εκείνοι είχαν τη γη κι εμείς τη Βίβλο.»

—Desmond Tutu (Ντέσμοντ Τούτου) (γεν. 1931) Νοτιοαφρικανός θρησκευτικός ηγέτης (αρχιεπίσκοπος) που εναντιώθηκε στο απάρτχαιντ, κάτοχος του Βραβείου Νόμπελ Ειρήνης του 1984.

Γνωμικό #94

«Πρέπει να αμφισβητήσουμε τη λογική του σεναρίου όπου έχουμε έναν παντογνώστη παντοδύναμο Θεό, ο οποίος δημιουργεί ατελείς ανθρώπους, και μετά τους κατηγορεί για τα δικά του λάθη.»

—Gene Roddenberry (Τζήν Ρόντενμπερυ) (1921-1991) Αμερικανός παραγωγός τηλεόρασης, δημιουργός της σειράς Star Trek.

Γνωμικό #95

«Το ζητούμενο δεν είναι η θέληση για πίστη, παρά η επιθυμία για μάθηση, που είναι ακριβώς το αντίθετο.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, κάτοχος του Βραβείου Νόμπελ λογοτεχνίας του 1950, από τη συλλογή Σκεπτικιστικές Εκθέσεις (1928) κεφάλαιο 12: Ελεύθερη σκέψη και επίσημη προπαγάνδα.

Γνωμικό #96

«Η αμφιβολία δεν είναι μια ευχάριστη κατάσταση, αλλά η βεβαιότητα είναι μία παράλογη κατάσταση.»

—Voltaire (Βολταίρος, Βολτέρ) (1694-1778) Γάλλος συγγραφέας και φιλόσοφος, θεωρείται κεντρική μορφή και ενσάρκωση του Διαφωτισμού του 18ου αιώνα. Από επιστολή του της 1770-11-28 προς τον Frederick William, πρίγκηπα διάδοχο του θρόνου της Πρωσίας.

Γνωμικό #97

«Η εκκλησία λέει πως η γη είναι επίπεδη, αλλά εγώ γνωρίζω πως είναι στρογγυλή, γιατί έχω δει τη σκιά στο φεγγάρι, και έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε μία σκιά παρά στην εκκλησία.»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερζολ) (1833-1899) Αμερικανός πολιτικός, δικηγόρος και ρήτορας, σε δοκίμιo με τίτλο Individuality (Ατομικότητα) που δημοσιεύθηκε το 1873.

Γνωμικό #98

«Δημιουργός — Ένας κωμικός του οποίου το ακροατήριο φοβάται να γελάσει.»

—H. L. Mencken (Χ. Λ. Μένκεν) (1880-1956 ) Αμερικανός δημοσιογράφος, συντάκτης και κριτκός. Από το “A Book of Burlesques”

Γνωμικό #99

«Η ουσία της απροκατάληπτης θεώρησης δεν έγκειται στο τι απόψεις έχουμε, αλλά στο πώς τις έχουμε: όχι δογματικά, αλλά υπό αίρεση, με επίγνωση του ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να εγκαταλειφθούν υπό το φως νέων στοιχείων. Έτσι είναι οι επιστημονικές απόψεις, σε αντίθεση με τις θεολογικές.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, κάτοχος του Βραβείου Νόμπελ λογοτεχνίας του 1950, από τη συλλογή Unpopular Essays (Δυσάρεστες Εκθέσεις, 1950) Κεφάλαιο 1, Philosophy and Politics (Φιλοσοφία και Πολιτική) σελίδα 15

Γνωμικό #100

«Η μεγάλη τραγωδία της Επιστήμης: η εξολόθρευση μίας πανέμορφης υπόθεσης από κάποιο ενοχλητικό γεγονός.»

—Thomas Huxley (Τόμας Χάξλεϋ) (1825 – 1895) Άγγλος βιολόγος.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Childterrorc5004098000

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 16:51

Γνωμικό #101

«Πίστη είναι να δέχεσαι πράγματα εξ ορισμού, τα οποία δεν εξηγούνται με τη λογική. Αν τα εξηγούσε η λογική, δεν θα ήταν πίστη.»

—Colin McGinn (Κόλιν Μακγκίν) (γεν. 1950) Άγγλος φιλόσοφος

Γνωμικό #102

«Όταν ένα άτομο πάσχει από μία πλάνη, αυτό λέγεται τρέλα. Όταν πολλά άτομα πάσχουν από μία πλάνη, αυτό λέγεται θρησκεία.»

— Robert M. Pirsig (Ρόμπερτ Μ. Πίρσιγκ) (1928-) Αμερικανός συγγραφέας και φιλόσοφος, στο βιβλίο Zen and the Art of Motorcycle Maintenance (Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας).

Γνωμικό #103

«Συν Αθηνά και χείρα κίνει»

Αρχαιοελληνικό γνωμικό που σημαίνει «εκτός από την Αθηνά, κούνα και τα χέρια σου», δηλαδή δεν αρκεί να επικαλείσαι βοήθεια από τα θεία ή την τύχη, αλλά πρέπει να καταβάλλεις και τις αναγκαίες προσπάθειες.

Γνωμικό #104

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen (Ήθαν Άλλεν) (1738–1789) Αμερικανός Επαναστάτης, σε φυλλάδιο του 1784 με τίτλο Reason the Only Oracle of Man (Λογική ο μόνος Χρησμός του Ανθρώπου)

Γνωμικό #105

«Για εσένα είμαι ένας άθεος· για τον Θεό, είμαι η αξιωματική αντιπολίτευση.»

—Woody Allen (Γούντι Άλεν) (γεν. 1935) Αμερικανός σκηνοθέτης, σεναριογράφος, κωμικός, συγγραφέας και μουσικός στην ταινία του Stardust Memories του 1980.

Γνωμικό #106

«Θα συνεχίσουμε να έχουμε μία επιδεινωνόμενη οικολογική κρίση έως ότου απορρίψουμε το Χριστιανικό αξίωμα ότι η φύση δεν έχει λόγο ύπαρξης πέρα από το να υπηρετεί τον άνθρωπο.»

—Lynn Townsend White, Jr. (Λυν Τάουνσεντ Ουάιτ, Τζούνιορ) (1907-1987) Καθηγητής μεσαιωνικής ιστορίας στο Πρίνσετον, στο Στάνφορντ, και στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνια, Λος Άντζελες.

Γνωμικό #107

«Ο Τζορτζ Μπους λέει ότι μιλάει με το Θεό κάθε μέρα, και οι χριστιανοί τον λατρεύουν γι’ αυτό. Αν ο Τζορτζ Μπους έλεγε ότι μιλά με το Θεό μέσα από το πιστολάκι για τα μαλλιά του, θα σκεφτόντουσαν πως είναι τρελός. Αδυνατώ να αντιληφθώ πώς η προσθήκη ενός σεσουάρ το καθιστά αυτό πιο παράλογο.»

—Sam Harris (Σαμ Χάρις) (γεν. 1967) Αμερικανός συγγραφέας.

Γνωμικό #108

«Ο γυμνός αγριάνθρωπος που λατρεύει έναν ξύλινο θεό είναι το θρησκευτικό ανάλογο του τηβεννοφόρου πάπα που γονατίζει μπροστά στο είδωλο της Παρθένου. Ο φτωχός Αφρικανός που κουβαλάει ρίζες και φλοιούς για να προστατευθεί από κακά πνεύματα είναι στο ίδιο διανοητικό επίπεδο με εκείνον που ραίνει το σώμα του με “αγιασμό”.»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Ίνγκερσολ) (1833 – 1899) Αμερικανός δικηγόρος και ρήτορας, στο Myth and Miracle (1885)

Γνωμικό #109

«Τοῖς ἐγρηγορόσιν ἕνα καὶ κοινὸν κόσμον εἶναι, τῶν δὲ κοιμωμένων ἕκαστον εἰς ἴδιον ἀποστρέφεσθαι.»
Δηλαδή: «Για τους ξύπνιους υπάρχει ένας και κοινός κόσμος, αλλά o κάθε κοιμισμένος καταφεύγει στον δικό του κόσμο.»

—Ηράκλειτος (Heraclitus) (~540 – ~480 Π.Κ.Ε.) αρχαίος Έλληνας φιλόσοφος, διά στόματος Πλουτάρχου (Plutarch).

Γνωμικό #110

«[...] κάθε φορά που ένας ποιητής, ένας ιεροκήρυκας, ένας αρχηγός, ένας μάγος ξεστομίζει ασυναρτησίες, η ανθρωπότητα ξοδεύει αιώνες αποκρυπτογραφώντας το μήνυμα.»

—Umberto Eco (Ουμπέρτο Έκο) (γεν. 1932) Από το Foucault’s Pendulum (Το εκκρεμές του Φουκώ), 1988.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Blindfaith5004084166

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:14, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 16:58

Γνωμικό #111

«[...] Έχω φτάσει να πιστεύω ότι ολόκληρος ο κόσμος είναι ένα αίνιγμα, ένα άκακο αίνιγμα που γίνεται τρομερό λόγω της δικής μας μανιώδους προσπάθειας να το ερμηνεύσουμε σαν να είχε δήθεν κάποια βαθύτερη αλήθεια.»

—Umberto Eco (Ουμπέρτο Έκο) (γεν. 1932) Από το Foucault’s Pendulum (Το εκκρεμές του Φουκώ), 1988.

Γνωμικό #112

«Παρ’ότι λέγεται ότι η πίστη μπορεί να μετακινήσει βουνά, η πείρα έχει δείξει ότι ο δυναμίτης δουλεύει καλύτερα.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #113

«Οι χριστιανοί πιστεύουν ότι το καλύτερο πράγμα που μπορεί να τους συμβεί είναι να πάνε στον παράδεισο, αλλά ελάχιστοι απ’αυτούς βιάζονται να κάνουν το ταξίδι.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #114

«Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #115

«Ελευθερία ονομάζεται η απόσταση ανάμεσα σε εκκλησία και κράτος.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #116

«Το φυσικό είναι τόσο θαυμάσιο που δεν υπάρχει ανάγκη να το υπερβούμε.»

—Ruth Hurmence Green (Ρούθ Χάρμενς Γκρην) (1915-1981) Αμερικανίδα συγγραφέας.

Γνωμικό #117

«Μυστικιστής είναι κάποιος που επιθυμεί να κατανοήσει το σύμπαν, αλλά παραείναι τεμπέλης για να μελετήσει Φυσική.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #118

«Επιμένω πως ένα καμπαναριό εκκλησίας με αλεξικέραυνο στην κορυφή δείχνει έλλειψη αυτοπεποίθησης.»

—Doug Mcleod (Ντάγκ Μακλάουντ) Λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό #119

«Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ό,τι και η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #120

«Τα λαχεία είναι φόρος σε όσους δεν τα πάνε καλά με τα μαθηματικά.»

—Άγνωστος

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Islamtolerance600424021

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 20.06.10 19:15, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty20.06.10 21:24

Γνωμικό #121

«Κανένα από τα θαύματα με τα οποία οι αρχαίες ιστορίες είναι διάσπαρτες, δεν συνέβη κάτω από επιστημονικές συνθήκες. Η παρατήρηση, ουδέποτε διαψευσμένη, μας διδάσκει ότι θαύματα συμβαίνουν μόνο σε περιόδους και σε χώρες στις οποίες πιστεύονται, και ενώπιον ατόμων διατεθειμένων να πιστέψουν σε αυτά.»

—Ernest Renan (Ερνέστ Ρενάν) (1823-1892) Γάλλος φιλόσοφος και συγγραφέας, από το βιβλίο “Vie de Jésus” («Η ζωή του Ιησού»)

Γνωμικό #122

«Ο Αθεϊσμός με το να αρνείται τους θεούς αποτελεί την ίδια στιγμή τη μεγαλύτερη επιβεβαίωση του ανθρώπου, και διά μέσω του ανθρώπου, την αιώνια συναίνεση στη ζωή, το νόημα, και την ομορφιά.»

—Emma Goldman (Έμμα Γκόλντμαν) (1869-1940) Λιθουανικής καταγωγής Αμερικανίδα αναρχικός

Γνωμικό #123

«Οι κάτοικοι της γης είναι δύο ειδών: εκείνοι με μυαλά, αλλά χωρίς θρησκεία, και εκείνοι με θρησκεία, αλλά χωρίς μυαλά.»

—Al-Ma’arri (Αλ Μά’αρι) (973 – 1057) Άραβας φιλόσοφος, ποιητής και συγγραφέας

Γνωμικό #124

«Μπορείτε να θεωρήσετε με βεβαιότητα ότι έχετε πλάσει το Θεό καθ’ ομοίωσίν σας, όταν προκύπτει ότι ο Θεός μισεί τους ίδιους ανθρώπους που μισείτε κι εσείς.»

—Anne Lamott (Άν Λαμότ) (γεν. 1954) προοδευτική πολιτική ακτιβίστρια και συγγραφέας, από το βιβλίο της Traveling Mercies (αν και στη σελίδα 22 το αποδίδει στον φίλο της ιερέα Τομ.)

Γνωμικό #125

«Μία πίστη που δεν μπορεί να επιζήσει μετά από σύγκρουση με την αλήθεια δεν αξίζει πολλούς θρήνους.»

—Arthur C. Clarke (Άρθουρ Κλάρκ) (1917-2008) Άγγλος συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας.

Γνωμικό #126

«Η επιστήμη προσαρμόζει τις απόψεις της
Με βάση αυτό που παρατηρείται,
Η θρησκεία είναι η άρνηση της παρατήρησης
Έτσι ώστε η πίστη να διατηρείται.»

—Tim Minchin (Τιμ Μίντσιν) (γεν. 1975) Αυστραλός κωμικός, ηθοποιός και μουσικός, από το ποίημά του “Storm” στη ζωντανή παράσταση «9 κάλαντα για άθεα χριστούγεννα» της 21ης Δεκεμβρίου 2008 στο Hammersmith Apollo.

Γνωμικό #127

«Δύο χέρια που εργάζονται μπορούν να κάνουν περισσότερα από χίλια σταυρωμένα σε προσευχή.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #128

«Φανταμενταλισμός σημαίνει να μην χρειάζεται ποτέ να πεις “έκανα λάθος”.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #129

«Όταν μιλάμε στο Θεό, προσευχόμαστε. Όταν ο Θεός μιλά σε εμάς, είμαστε σχιζοφρενείς.»

—Jane Wagner (Τζέην Ουάγκνερ) (γεν. 1935) στο Search for Signs of Intelligent Life in the Universe, 1985, ερμηνευμένο από την Lily Tomlin.

Γνωμικό #130

«[Ένας] Εσκιμώος κυνηγός … ρώτησε τον τοπικό αποστολικό ιερέα, “αν δεν ήξερα για τον Θεό και για την αμαρτία, θα πήγαινα στην κόλαση;” “Όχι,” του απάντησε ο ιερέας, “όχι αν δεν ήξερες”. “Τότε,” ρώτησε ο Εσκιμώος με ειλικρίνεια, “γιατί μου είπες;”»

—Annie Dillard (Άνι Ντίλαρντ) (γεν. 1945) Αμερικανίδα συγγραφέας, κριτικός, και ποιήτρια, στο βιβλίο της Pilgrim at Tinker Creek (1974).

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Hititwithyourbiblegr491

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 11:57, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 9:41

Γνωμικό #131

«Ο άθεος συνειδητοποιεί ότι κάθε εγωϊστική ή σκληρή πράξη και οι συνέπειές της θα παραμείνουν δυσάρεστα στη μνήμη του, πιστεύοντας ότι καμμία θεϊκή συγχώρεση δεν υπάρχει για να απαλύνει τα βάσανα μιας ένοχης συνείδησης.»

—Frank Swancara (Φρανκ Σουανκάρα) Συγγραφέας, λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό #132

«Αν δεν πιστεύουμε στην ελευθερία της έκφρασης για ανθρώπους που απεχθανόμαστε, δεν πιστεύουμε σε αυτήν καθόλου.»

—Noam Chomsky (Νόαμ Τσόμσκι) (γεν. 1938) Αμερικανός γλωσσολόγος και πολιτικός ακτιβιστής, σε συνέντευξη στον John Pilger στο The Late Show του BBC, 25 Νοεμβρίου 1992.

Γνωμικό #133

«Μην προσεύχεσαι στο σχολείο μου, κι εγώ δεν θα σκέπτομαι στην εκκλησία σου.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #134

«Πάρτε οποιαδήποτε χώρα που έχει νόμους ενάντια σε εγκλήματα μίσους, παρακίνηση μίσους και γενοκτονίας και τέτοια. Το πρώτο πράγμα που θα έκαναν θα ήταν να απαγορεύσουν την Παλαιά Διαθήκη. Δεν έχει όμοιό της στον φιλολογικό κανόνα στην εξύμνηση της γενοκτονίας, σε αυτή την έκταση. Και δεν πρόκειται για αστείο. Όπως εδώ που μένω, στη Νέα Αγγλία, εκείνοι που την απελευθέρωσαν από τη μάστιγα των ιθαγενών ήταν ψυχασθενείς θρήσκοι φονταμενταλιστές, που ήρθαν κραδαίνοντας το ιερό βιβλίο, διακηρύσσοντας εαυτούς ως τα τέκνα του Ισραήλ που σκοτώνουν τους Αμαλαχίτες, όπως ο Θεός τους πρόσταξε.»

—Noam Chomsky (Νόαμ Τσόμσκι) (γεν. 1938) Αμερικανός γλωσσολόγος και πολιτικός ακτιβιστής, σε ομιλία του στο Πανεπιστήμιο του Χιούστον, Τέξας, 18 Οκτωβρίου 2002

Γνωμικό #135

«H ύπαρξη ενός κόσμου χωρίς θεό μου μοιάζει λιγότερο παράλογη από την ύπαρξη ενός θεού, που με όλη την τελειότητά του, δημιουργεί έναν ατελή άνθρωπο για να τον βάλει να διατρέξει τον κίνδυνο της κόλασης.»

—Armand Salacrou (Αρμάντ Σαλακρού) (1899 – 1989) Γάλλος δραματουργός και κριτικός κινηματογράφου.

Γνωμικό #136

«Όταν θέλεις κάτι πάρα πολύ, ολόκληρο το σύμπαν κάνει την πάπια.»

—Μάνος Βουράκης, στο βιβλίο «Φάδερ Ημών» (Εκδόσεις Ωκεανίδα) (το αποδίδει σε κάποιον «J.C.»).

Γνωμικό #137

«Το να ισχυρίζεται κανείς ότι η γη περιστρέφεται γύρω από τον ήλιο είναι τόσο εσφαλμένο όσο το να υποστηρίζει ότι ο Ιησούς δεν γεννήθηκε από παρθένο.»

—Roberto Bellarmino (Robert Bellarmine, Ρομπέρτο Μπελαρμίνο) (1542 – 1621) Καρδινάλιος της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας ο οποίος έλαβε μέρος στις διαδικασίες εναντίον του Giordano Bruno (Τζιορντάνο Μπρούνο) και του Galileo Galilei (Γαλιλαίο Γαλιλέι). Αγιοποιήθηκε το 1930.

Γνωμικό #138

«Αν πράγματι πιστεύεις ότι ο Θεός σου σε βλέπει και δεν θέλει να αυνανίζεσαι, δεν αυνανίζεσαι. (Δεν θα αυνανιζόσουν με τη μάνα σου να σε βλέπει! Από που κι ως που θα μπορούσες να αυνανίζεσαι με τον Θεό να σε βλέπει; Πιστεύεις πράγματι πως ο Θεός σε βλέπει; Ίσως όχι.)»

—Daniel C. Dennett (Ντάνιελ Ντένετ) (γεν. 1942) εξέχων αμερικανός φιλόσοφος και ερευνητής, στο βιβλίο του Breaking the Spell: Religion as a Natural Phenomenon. New York: Penguin Group, 2006, σελ. 227 (Απομυθοποίηση: Η Θρησκεία ως Φυσικό Φαινόμενο. Θεσσαλονίκη: Βάνιας, 2007)

Γνωμικό #139

«Το κλάμπ έχει έναν κανονισμό. Για να γίνεις μέλος του κλάμπ πρέπει να αποδεχθείς τον κανονισμό. Ο κανονισμός είναι διατυπωμένος έτσι ώστε να γίνεται κατανοητός μόνο από μέλη του κλάμπ. Κι αν πεις ότι μόνο ένας άρρωστος θα σκαρφιζόταν ένα τέτοιο σύστημα, την έχουν έτοιμη την απάντηση: “δεν είσαι εσύ, ένας τιποτένιος, σε θέση να εικάζεις περί του τι είχε στο μυαλό του ο μέγας ιδρυτής!”. Προχωράς μετά στη βλασφημία, ή δεν προχωράς;»

—Διαγόρας ο Μήλιος του 21ου αιώνα, στο άρθρο «Η Απόλυτη Βλασφημία», σχόλιο 60.

Γνωμικό #140

«Ο Αθεϊσμός είναι κάτι παραπάνω από απλή γνώση ότι δεν υπάρχουν θεοί, και ότι η θρησκεία είναι είτε σφάλμα είτε απάτη. Ο αθεϊσμός είναι μία νοοτροπία, μία κατάσταση του νου που εξετάζει τον κόσμο αντικειμενικά, άφοβα, πάντα προσπαθώντας να κατανοήσει το κάθε τι ως μέρος της φύσης.»

—Emmet F. Fields (Έμετ Φίλντς) Αμερικανός ελευθερόφρων (freethinker), λοιπά στοιχεία άγνωστα. Πηγή: infidels.org – Atheism: An Affirmative View (1980)

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Pppc

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:04, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 9:51

Γνωμικό #141

«Πάντα υποστήριζα σθεναρά το δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να έχει τη δική του γνώμη, όσο διαφορετική κι αν είναι αυτή η γνώμη από τη δική μου. Εκείνος που αρνείται στον άλλο αυτό το δικαίωμα κάνει τον εαυτό του σκλάβο της παρούσης γνώμης του, γιατί παραιτείται του δικαιώματος να την αλλάξει.»

—Thomas Paine (Τόμας Πέιν) (1737-1809) Αγγλικής καταγωγής αμερικανός πολιτικός φιλόσοφος.

Γνωμικό #142

«Ένας αθεϊστής πριν τον Δαρβίνο θα μπορούσε να πει, σε συμφωνία με τον Χιούμ: “Δεν έχω εξήγηση για την περίπλοκη βιολογική σχεδίαση. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο Θεός δεν είναι μία αρκετά καλή εξήγηση, άρα πρέπει να περιμένουμε ελπίζοντας ότι θα εμφανιστεί κάποιος με μία καλύτερη.” Θα έλεγα πως μία τέτοια θέση, παρ’ότι λογικά ορθή, θα άφηνε τον καθένα αρκετά ανικανοποίητο, και πως μολονότι ο αθεϊσμός ίσως να ήταν μία λογικά υποστηρίξιμη θέση πριν τον Δαρβίνο, ο Δαρβίνος το κατέστησε δυνατόν να είναι κανείς ένας διανοητικά ικανοποιημένος αθεϊστής.»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης, στο Βιβλίο του The Blind Watchmaker (Ο Τυφλός Ωρολογοποιός).

Γνωμικό #143

«Μία από τις πιό θλιβερές διδαχές της ιστορίας είναι η εξής: Αν μας έχουν κοροϊδέψει για αρκετά μακρύ χρονικό διάστημα, τείνουμε να απορρίπτουμε κάθε ένδειξη της κοροϊδίας. Δεν μας ενδιαφέρει πλέον να μάθουμε την αλήθεια. Η κοροϊδία μας έχει καταστήσει δέσμιους. Απλά, παραείναι οδυνηρό να παραδεχθούμε –ακόμα και στους εαυτούς μας– ότι υπήρξαμε τόσο ευκολόπιστοι.»

—Carl Sagan (Καρλ Σαγκάν, Κάρλ Σέιγκαν) (1934–1996) Αμερικανός αστρονόμος, αστροχημικός, και επιτυχημένος εκλαϊκευτής της αστρονομίας, από το βιβλίο του The Fine Art of Baloney Detection (Η ευγενής τέχνη της ανίχνευσης του φούμαρου)

Γνωμικό #144

«Βρείτε μου έναν πατέρα που θα έδιωχνε τα παιδιά του από το σπίτι επειδή αυτά έφαγαν τα φρούτα από το ψυγείο.»

—Stardust30, στο ιστολόγιο «Διαγόρας ο Μήλιος», άρθρο «Βίντεο: L’animateur», σχόλιο 22.

Γνωμικό #145

«Πιστεύω στο θεό· απλά δεν εμπιστεύομαι κανέναν που δουλεύει γι’αυτόν.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #146

«Η ανεκτικότητα δεν σημαίνει έλλειψη αφοσίωσης στα πιστεύω μας. Σημαίνει ότι καταδικάζουμε την καταπίεση και τον διωγμό των άλλων.»

—John F. Kennedy (Τζον Κένεντι, Τζων Κέννεντυ) (1917-1963) 35ος Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Γνωμικό #147

«Όταν σε μια γειτονική πόρτα τυλίχθηκε γύρω από το κλειδί ένα φίδι και οι μάντεις έλεγαν στον βασιλιά Λεωτυχίδη ότι είναι τερατώδες σημάδι, εκείνος απάντησε: “Δεν το πιστεύω, αλλά θα ήταν τερατώδες σημάδι, αν το κλειδί τυλίγονταν γύρω από το φίδι”.»

—Πλούταρχος (περ. 45-120) Έλληνας ιστορικός, βιογράφος και δοκιμιογράφος

Γνωμικό #148

«Αν θέλουμε να καλλιεργήσουμε το αληθινό πνεύμα της δημοκρατίας δεν έχουμε την πολυτέλεια να είμαστε αδιάλλακτοι. Η αδιαλλαξία προδίδει έλλειψη πίστης στους σκοπούς μας.»

—Mohandas Gandhi (Μαχάτμα Γκάντι, Μοχάντας Γκάντι) (1869 – 1948) Ινδός πολιτικός, στοχαστής και επαναστάτης.

Γνωμικό #149

«Κάνε τώρα τον δέκατο τρίτο άθλο σου, και βράσε το ζουμί στη χύτρα μου!»

—Διαγόρας ο Μήλιος (Diagoras of Melos) (5ος αιώνας π.Χ.) Έλληνας ποιητής και φιλόσοφος

Γνωμικό #150

«Αν ο θεός δεν υπήρχε, θα ήταν αναγκαίο να τον εφεύρουμε.»

—Voltaire (Βολταίρος, Βολτέρ) (1694-1778) Γάλλος συγγραφέας και φιλόσοφος, θεωρείται κεντρική μορφή και ενσάρκωση του Διαφωτισμού του 18ου αιώνα. Από το βιβλίο “Épîtres” (Επιστολές), τόμος XCVI (1769).

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Go2wordpresscom44104924

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Go2wordpresscom44248104

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:17, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:09

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας 52572036666709342661310

Γνωμικό #151

«Η προσευχή είναι σαν την κουνιστή πολυθρόνα: θα σου δώσει να έχεις κάτι να κάνεις, αλλά δεν θα σε πάει μακριά.»

—Gypsy Rose Lee (Τζίπσυ Ρόουζ Λη) (1914-1970) Αμερικανίδα κωμικός.

Γνωμικό #152

«Μην χρησιμοποιείς το όνομα του Θεού μάταια –διάλεξε κάποια στιγμή που θα πιάσει τόπο.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας.

Γνωμικό #153

«Θα έλεγα ότι είμαστε και οι δύο άθεοι. Απλά εγώ πιστεύω σε έναν λιγότερο θεό απ’οτι εσύ. Όταν θα κατανοήσεις γιατί απορρίπτεις όλους τους άλλους πιθανούς θεούς, θα καταλάβεις γιατί εγώ απορρίπτω το δικό σου.»

—Stephen Henry Roberts (Στήβεν Χένρυ Ρόμπερτς) (1901 – 1971) Αυστραλός ιστορικός.

Γνωμικό #154

«Η λέξη θεός για μένα δεν είναι τίποτα περισσότερο από έκφραση και προϊόν ανθρώπινης αδυναμίας, η Αγία Γραφή μία συλλογή αξιέπαινων, αλλά πρωτόγονων μύθων, οι οποίοι είναι παρ΄ όλα αυτά παιδαριώδεις. Καμμία ερμηνεία, όσο επιδέξια και αν είναι αυτή, δεν μπορεί να με κάνει να αλλάξω γνώμη.»

—Albert Einstein (Άλμπερτ Άινσταϊν, Άλμπερτ Αϊνστάιν, Αλβέρτος Αινστάιν) (1879-1955) Γερμανός φυσικός επιστήμονας. Πηγή: guardian.co.uk

Γνωμικό #155

«Στην επιστήμη συμβαίνει συχνά να πει ένας επιστήμονας “Ξέρεις, αυτό είναι ένα πολύ καλό επιχείρημα· η θέση μου ήταν λανθασμένη”, και τότε αλλάζει πράγματι γνώμη και δεν ξανακούς ποτέ την παλιά αντίληψη από αυτόν. Πραγματικά το κάνουν. Δεν συμβαίνει τόσο συχνά όσο θα έπρεπε, επειδή οι επιστήμονες είναι άνθρωποι και η αλλαγή πολλές φορές είναι οδυνηρή. Αλλά συμβαίνει κάθε μέρα. Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που συνέβη κάτι τέτοιο στην πολιτική ή στη θρησκεία.»

—Carl Sagan (Καρλ Σαγκάν, Κάρλ Σέιγκαν) (1934–1996) Αμερικανός αστρονόμος, αστροχημικός, και επιτυχημένος εκλαϊκευτής της αστρονομίας

Γνωμικό #156

«Φοβού εκείνους που προσπαθούν να σου πουλήσουν απλές απαντήσεις σε πολυσύνθετες ερωτήσεις.»

— Scott Adams (Σκοτ Άνταμς) (γεν. 1957) αμερικανός συγγραφέας, δημιουργός του κόμικ Dilbert.

Γνωμικό #157

«Αν η βίβλος κάνει λάθος όταν μας λέει από που προερχόμαστε, πως μπορούμε να την εμπιστευτούμε να μας πει πού πηγαίνουμε;»

—Τζάστιν Μπράουν (Justin Brown) Λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό #158

«Στην παιδική μου ηλικία, είχα μάθει ότι ο θεός δεν πολεμά με κανενός στρατού τη μεριά. Έτσι, δεν είχαν και πολύ νόημα οι προσευχές. Παραταύτα, πριν από κάθε μάχη διαβαζόντουσαν προσευχές, και κάθε λογής ύμνοι ψελνόντουσαν, από κάθε λογής ιεροκήρυκες. Παρακολουθούσαμε αυτές τις λειτουργίες, και είδα πως οι στρατιώτες στεκόντουσαν στις θέσεις τους, σα να μην μπορούσαν να πιστέψουν στ’ αυτιά τους… Ούτε κι εγώ μπορούσα να το πιστέψω, αλλά εγώ δεν μετρούσα… Από τότε, έχω πάψει να πιστεύω σε θεό, σε κάποιο “φως” που μας οδηγεί, ή σε ο,τιδήποτε αυτού του είδους. Ο Γκαίτε είχε πει, “Αν ο θεός δημιούργησε αυτό τον κόσμο, τότε θα πρέπει να αναθεωρήσει το σχέδιό του.”»

—Μαρλέν Ντίτριχ (Marlene Dietrich) (1901-1992) Γερμανικής καταγωγής Αμερικανίδα ηθοποιός και τραγουδίστρια.

Γνωμικό #159

«Η βασική αιτία του προβλήματος είναι ότι στον σύγχρονο κόσμο οι ηλίθιοι είναι υπερβέβαιοι ενώ οι ευφυείς είναι γεμάτοι αμφιβολίες.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής.

Γνωμικό #160

«Οι προσευχές είναι για τους μεγάλους ότι και οι κούκλες για τα παιδιά. Δεν είναι άνευ χρησιμότητας και παρηγοριάς, αλλά δεν είναι κι εύκολο να τις λάβουμε στα σοβαρά.»

—Σάμιουελ Μπάτλερ (Samuel Butler) (1835- 1902) Από τη συλλογή Notebooks.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Churchandstate12466235

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 19.01.13 13:18, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:16

Γνωμικό #161

«Η Θεολογία είναι η προσπάθεια να εξηγηθεί το μη κατανοήσιμο εκφράζοντάς το με όρους του ανάξιου κατανόησης.»

—H. L. Mencken (Χ. Λ. Μένκεν) (1880-1956) Αμερικανός δημοσιογράφος, συντάκτης και κριτικός.

Γνωμικό #162

«Ενδεχομένως εσείς που απαγγέλλετε την καταδίκη μου να φοβάστε περισσότερο απ’ ότι εγώ που τη λαμβάνω.»

—Giordano Bruno (Τζιορντάνο Μπρούνο) (1548-1600) Ιταλός φιλόσοφος που θανατώθηκε στην πυρά από την ιερά εξέταση.

Γνωμικό #163

«Δεν τιμωρούμαστε για τις αμαρτίες μας, αλλά από αυτές.»

—Elbert Hubbard (Ελμπερτ Χάμπαρντ) (1856-1915) Αμερικανός συγγραφέας, εκδότης, καλλιτέχνης και φιλόσοφος, στο βιβλίο A Thousand & One Epigrams (Χίλια και ένα επιγράμματα) σελίδα 68 (βλέπε google books)

Γνωμικό #164

«Μην πιστεύεις σε τίποτα απλά επειδή το άκουσες. Μην πιστεύεις σε τίποτα απλά επειδή λέγεται και φημολογείται από πολλούς. Μην πιστεύεις σε τίποτα απλά επειδή βρίσκεται γραμμένο στα ιερά σου βιβλία. Μην πιστεύεις σε τίποτα λόγω της αυθεντίας των δασκάλων και των πρεσβύτερών σου. Μην πιστεύεις σε παραδόσεις επειδή έχουν διαδοθεί για πολλές γενεές. Αλλά μετά από παρατήρηση και ανάλυση, όταν βρίσκεις πως κάτι συμφωνεί με τη λογική και είναι πρόσφορο για το καλό και το όφελος του ενός και των πάντων, τότε δέξου το και ζήσε σύμφωνα με αυτό.»

—Siddhārtha Gautama (Σιντάρτα Γκαουτάμα) (περίπου 560-480) Ινδός ασκητής, ιδρυτής του βουδισμού, αλλιώς γνωστός και ως Buddha (Βούδας)

Γνωμικό #165

«Προσωπικά, αυτό που αντιπαθώ δεν είναι ο θεός· ο σύλλογος των οπαδών του είναι που δεν αντέχω με τίποτα.»

—K Lindberg (Κ. Λίντμπεργκ) (λοιπά στοιχεία άγνωστα.)

Γνωμικό #166

«Ηθική είναι να κάνεις αυτό που είναι σωστό ασχέτως του τι σου λένε.
Θρησκεία είναι να κάνεις αυτό που σου λένε ασχέτως του τι είναι σωστό.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #167

«Πόσο ευτυχείς είναι οι αστρολόγοι αν πούνε μια αλήθεια ανάμεσα σε εκατό ψέματα, ενώ άλλοι άνθρωποι χάνουν όλη την αξιοπιστία τους εάν πούνε ένα ψέμα ανάμεσα σε εκατό αλήθειες!»

—Francesco Guicciardini (Φραντσέσκο Γκουιτσιαρντίνι) (1483-1540) Ιταλός ιστορικός και πολιτικός, στο σύγγραμμα Ricordi (1530) παρ. 57.

Γνωμικό #168

«Μην περιμένεις την τελική Κρίση. Λαμβάνει χώρα κάθε μέρα.»

—Albert Camus (Αλμπέρ Καμύ) (1913-1960) Γάλλος φιλόσοφος, συγγραφέας και σεναριογράφος, κάτοχος του βραβείου Νόμπελ λογοτεχνίας του 1957, στο φιλοσοφικό μυθιστόρημα La Chute (1956) (The Fall, Η Πτώση)

Γνωμικό #169

«Από πότε η άγνοια έγινε άποψη;»

— Scott Adams (Σκοτ Άνταμς) (γεν. 1957) αμερικανός συγγραφέας, δημιουργός του κόμικ Dilbert.

Γνωμικό #170

«Ότι μπορεί να λεχθεί μπορεί να λεχθεί ξεκάθαρα· και για εκείνα για τα οποία δεν μπορούμε να μιλήσουμε, πρέπει να σιωπούμε.»

—Λούντβιγκ Βίτγκενστάιν (Ludwig Wittgenstein) (1889-1951), Αυστριακός φιλόσοφος

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Westerncivilizationgr32

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:19, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:24

Γνωμικό #171

«Μπορείς να έχεις όση πίστη θες σε πνεύματα, και στη ζωή μετά το θάνατο, και σε παράδεισο και κόλαση, αλλά όσο αφορά τούτο τον κόσμο, μην είσαι ηλίθιος. Γιατί μπορείς να μου πεις πως βασίζεις όλη σου την πίστη στο θεό για να αντιμετωπίσεις την ημέρα, αλλά όταν έλθει η στιγμή να διασχίσεις το δρόμο, ξέρω πως κοιτάς κι απ’ τις δυο μεριές.»

—Gregory House (Γκρέγκορι Χάους) στην τηλεοπτική σειρά «House M.D.» περίοδος 1, επεισόδιο 5, “Damned If You Do” («Καταραμένος αν το κάνεις»)

Γνωμικό #172

«Άθεος δεν είναι κατ’ ανάγκη κάποιος που νομίζει πως έχει αποδείξεις ότι δεν μπορεί να υπάρχει θεός. Αρκεί να είναι κάποιος που πιστεύει πως τα πειστήρια για το περί θεού ερώτημα είναι σε παρόμοιο επίπεδο με τα πειστήρια για το περί λυκανθρώπου ερώτημα.»

—Τζον Μακάρθυ (John Mccarthy) (γεν. 1927) Αμερικανός επιστήμονας πληροφορικής, εφευρέτης της γλώσσας Lisp. Πηγή: η προσωπική του ιστοσελίδα.

Γνωμικό #173

«Η χριστιανική θρησκεία όχι μόνο συνοδευόταν στην αρχή από θαύματα, αλλά ακόμα και τη σήμερον ημέρα δεν μπορεί να γίνει πιστευτή από κανένα λογικό άτομο χωρίς ένα.»

—Ντέιβιντ Χιουμ (David Hume) (1711-1776) Σκωτσέζος φιλόσοφος.

Γνωμικό #174

«Η Βιβλική περιγραφή της Κιβωτού του Νώε και του Κατακλυσμού είναι ίσως η πιο απίστευτη ιστορία που προσπαθούν να υπερασπιστούν οι φονταμενταλιστές. Που, για παράδειγμα, φορτώνοντας την κιβωτό, βρήκε ο Νώε πιγκουίνους και πολικές αρκούδες στην Παλαιστίνη;»

—Τζούντιθ Χέις (Judith Hayes) (γεν. 1945) Αμερικανίδα συγγραφέας

Γνωμικό #175

«Ωκεανός (ουσ.) υδάτινη μάζα που καλύπτει τα 2/3 ενός κόσμου φτιαγμένου στα μέτρα του ανθρώπου ο οποίος –σημειωτέον– δεν έχει βράγχια.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #176

«Για μένα, είναι πολύ καλύτερο να θεωρώ το σύμπαν όπως πραγματικά είναι παρά να επιμένω στην αυταπάτη, όσο ικανοποιητική και καθησυχαστική κι αν είναι αυτή.»

—Καρλ Σέιγκαν (Καρλ Σάγκαν) (Carl Sagan) (1934-1996) Αμερικανός αστρονόμος και συγγραφέας στο βιβλίο «Ο στοιχειωμένος κόσμος – Η Επιστήμη ως κερί στο σκοτάδι» (“The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark”)

Γνωμικό #177

«Το να εξερευνάς το σύμπαν μέσω της περισυλλογής είναι σαν να μελετάς τις ανθρώπινες σχέσεις μέσω του αυνανισμού.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #178

«Ο άγαμος βίος για τους κληρικούς είναι μια εξαιρετικά καλή ιδέα, γιατί τείνει να περιορίζει την όποια κληρονομική τάση προς τον φανατισμό.»

—Carl Sagan (Καρλ Σέιγκαν, Καρλ Σάγκαν) (1934-1996) Αμερικανός αστρονόμος και συγγραφέας, δια στόματος Dr. Arroway (Δρ. Άροουεϊ), στο μυθιστόρημα Contact ( Επαφή, 1985)

Γνωμικό #179

«Η δήλωση που λέει ότι ο θεός μεταφέρει τις αμαρτίες των γονέων στα τέκνα … είναι ενάντια σε κάθε αρχή ηθικού δικαίου.»

—Thomas Paine (Τόμας Πέιν) (1737-1809) Αγγλικής καταγωγής Αμερικανός πολιτικός φιλόσοφος

Γνωμικό #180

«Όταν δύο πράγματα δεν συμβιβάζονται, αλλά τα πιστεύεις και τα δύο, ελπίζοντας πως κάπου πρέπει να υπάρχει κρυμμένο κάποιο τρίτο πράγμα που τα ενώνει, αυτό είναι ευπιστία.»

—Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) (γεν. 1932) Ιταλός συγγραφέας, κριτικός λογοτεχνίας και ιστορικός.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Showsomerespectgr252673

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:22, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:37

Γνωμικό #181

«Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα. Και ο θεός είπε, “γενηθήτω φως.” Και εξακολουθούσε να μην υπάρχει τίποτα. Αλλά, μπορούσες να το δεις.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #182

«Οι δέκα εντολές είναι πολύ επικίνδυνες, γιατί βάζουν στο νου του κόσμου ένα σωρό ιδέες.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #183

«Όπως κάθε επιστήμονας, θα άλλαζα πρόθυμα τη γνώμη μου αν οι αποδείξεις με οδηγούσαν σε κάτι τέτοιο. Νοιάζομαι για αυτό που είναι αληθινό, νοιάζομαι για αποδείξεις ως αιτίες κατανόησης του τι είναι αληθινό. Πράγματι μερικές φορές εμφανίζομαι ως μάλλον παθιασμένος, και αυτό συμβαίνει επειδή είμαι παθιασμένος με την αλήθεια. … Πραγματικά μου λείπει η υπομονή όσο αφορά την αγυρτεία, την αερολογία, τις υποκρισίες, τους τσαρλατάνους.»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης.

Γνωμικό #184

«Ο Διάβολος μπορεί να επικαλεστεί τις γραφές για τους σκοπούς του.»

—Ουίλιαμ Σέξπηρ (William Shakespeare) (1564-1616) Άγγλος ποιητής και θεατρικός συγγραφέας, δια στόματος Αντόνιο, στο έργο ο Έμπορος της Βενετίας, 1η πράξη.

Γνωμικό #185

«Η πίστη δεν σου δίνει τις απαντήσεις, απλά σε αποτρέπει από το να κάνεις τις ερωτήσεις.»

—Frater Ravus (Φράτερ Ράβους, λοιπά στοιχεία άγνωστα)

Γνωμικό #186

«Υπήρξε κάποια εποχή που πίστευα στην ιστορία και το σχέδιο της σωτηρίας, στο ποσοστό που μπορούσα να το κατανοήσω, όπως πίστευα πως υπήρχε ο Διάβολος [...] Ξαφνικά είδα το φως και κατάλαβα πως αυτός ο Θεός ήταν ένα ψέμα [...] Γιατί είναι πράγματι μια χαζή ιστορία, και κάθε γενιά σήμερα την καταπίνει με μεγαλύτερη δυσκολία [...] Γιατί εξακολουθούν οι άνθρωποι να υποκρίνονται σχετικά με αυτό τον Χριστιανισμό;»

—H. G. Wells (Herbert George Wells, Χέρμπερτ Τζόρτζ Γουέλς ή Ουέλς) (1866 – 1946) άγγλος συγγραφέας, γνωστός κυρίως για τα έργα του στον χώρο της επιστημονικής φαντασίας, στο Experiment in autobiography: discoveries and conclusions of a very ordinary mind (1934) Volume 1‎ – Page 46 (Google books)

Γνωμικό #187

«Είμαι άθεη, και αυτό είναι όλο. Πιστεύω πως δεν υπάρχει τίποτα που μπορούμε να γνωρίζουμε εκτός απ’ το ότι πρέπει να δείχνουμε καλοσύνη ο ένας στον άλλον και να κάνουμε ό,τι μπορούμε για τους άλλους.»

—Katharine Hepburn (Κάθριν Χέπμπορν) (1907-2003) Αμερικανίδα ηθοποιός, στο Ladies’ Home Journal Οκτώβριος 1991.

Γνωμικό #188

«Γιατί είμαι άθεη; Η σύντομη απάντηση είναι ότι δεν μπορώ να δεχθώ καμία από τις εναλλακτικές. Απλά δεν τις βρίσκω πιστευτές. Όσο για τις κατηγορίες περί πνευματικής υπερηφάνειας, τα πράγματα είναι ανάποδα. Οι άθεοι δεν υποστηρίζουν πως γνωρίζουν τίποτα με βεβαιότητα —οι πιστοί είναι που τα ξέρουν όλα.»

—Barbara Smoker (Μπάρμπαρα Σμόκερ) (γεν. 1923) Αγγλίδα ακτιβίστρια και οπαδός της ελεύθερης σκέψης.

Γνωμικό #189

«Από το σηπόμενο σώμα μου, θα βλαστήσουν άνθη και θα είμαι μέσα τους και αυτό είναι αιωνιότητα.»

—Edvard Munch (Έντβαρντ Μούνχ) (1863-1944) Νορβηγός ζωγράφος

Γνωμικό #190

«Η πίστη είναι συχνά το καύχημα εκείνου που παραείναι τεμπέλης για να διερευνήσει.»

—Άγνωστος.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Jesusvenn

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:24, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:43

Γνωμικό #191

«Όταν κολακείες προς κάποια μυστηριώδη θεότητα επιτρέπουν κτηνωδία την Τετάρτη και άφεση αμαρτιών την Κυριακή, εμένα ξεγράψτε με.»

—Frank Sinatra (Φρανκ Σινάτρα) (1915-1998) Αμερικανός τραγουδιστής και ηθοποιός

Γνωμικό #192

«Η διαφορά ανάμεσα στις θρησκείες και τις αιρέσεις καθορίζεται από το πόση ακίνητη περιουσία έχει η κάθε μια.»

—Frank Zappa (Φρανκ Ζάπα) (1940-1993) Αμερικανός μουσικός, τραγουδιστής και τραγουδοποιός

Γνωμικό #193

«Το να παραδίδεσαι στην αμάθεια και να το ονομάζεις αυτό θεό ήταν πάντα ανωριμότητα, και παραμένει ανωριμότητα σήμερα.»

—Isaac Asimov (Ισαάκ Ασίμωφ, Άιζακ Άσιμοφ) (1920 – 1992) Ρωσικής καταγωγής Αμερικανός συγγραφέας Επιστημονικής Φαντασίας και χημικός.

Γνωμικό #194

«Οι εκκλησίες δεν έχουν εμπιστοσύνη η μια στην άλλη. Γιατί; Επειδή γνωρίζουν η μία την άλλη.»

—Robert G. Ingersoll (Ρόμπερτ Γ. Ίνγκερσολ) (1833-1899) Αμερικανός δικηγόρος και ρήτορας.

Γνωμικό #195

«Η πίστη είναι η μεγάλη υπεκφυγή, η μεγάλη δικαιολογία για να αποφύγει κανείς την ανάγκη να σκεφτεί και να εκτιμήσει τα τεκμήρια. Η πίστη υπάρχει σε πείσμα της, ή ακόμα ενδεχομένως και λόγω της, έλλειψης στοιχείων.»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης, στο Βιβλίο του The God Delusion (Η Περί Θεού αυταπάτη), 2006

Γνωμικό #196

«Οι άνθρωποι δεν χρησιμοποίησαν ποτέ πλήρως τις δυνάμεις που διαθέτουν για να προάγουν το καλό στη ζωή, επειδή περιμένουν μία δύναμη έξω από τους εαυτούς τους και από τη φύση να κάνει το έργο που εκείνοι είναι υπεύθυνοι να κάνουν.»

—John Dewey (Τζον Ντιούι) (1859 – 1952) Αμερικανός φιλόσοφος, ψυχολόγος, και εισηγητής εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης, στο βιβλίο του A Common Faith (1934)

Γνωμικό #197

«Ο Χριστός πέθανε για τις αμαρτίες μας. Θα τολμήσουμε εμείς να καταστήσουμε το μαρτύριό του μάταιο με το να μην τις διαπράξουμε;»

—Jules Feiffer (Τζουλς Φάιφερ) (γεν. 1929) Αμερικανός σκιτσογράφος, στο βιβλίο του Little Murders (1968) σελίδα 36.

Γνωμικό #198

«Η επιστήμη [...] έχει κατηγορηθεί πως υποσκάπτει την ηθική, αλλά η κατηγορία είναι άδικη. Η ηθική συμπεριφορά του ανθρώπου πρέπει να βασίζεται επαρκώς στη συμπόνια, τη μόρφωση και τις κοινωνικές σχέσεις· καμία θρησκευτική βάση δεν είναι αναγκαία. Ο άνθρωπος θα ήταν πράγματι σε αξιολύπητη κατάσταση αν έπρεπε να συγκρατιέται από τον φόβο της τιμωρίας ή την ελπίδα αμοιβής μετά τον θάνατο.»

—Albert Einstein (Άλμπερτ Άινσταϊν, Άλμπερτ Αϊνστάιν) (1879-1955) Γερμανός φυσικός επιστήμονας. Πηγή: Άρθρο Religion and Science (Θρησκεία και Επιστήμη) New York Times Magazine, 9 Νοεμβρίου 1930, σελίδες. 1–4.

Γνωμικό #199

«Έτσι σήμερα πιστεύω ότι ενεργώ σύμφωνα με τη θέληση του Παντοδύναμου Δημιουργού: υπερασπιζόμενος τον εαυτό μου ενάντια στον Εβραίο, μάχομαι για το έργο του Κυρίου.»

—Adolph Hitler (Άντολφ Χίτλερ, Αδόλφος Χίτλερ) (1889–1945) Γερμανός πολιτικός, αρχηγός του Εθνικοσοσιαλιστικού κόμματος, στο βιβλίο του Mein Kampf (Ο Αγών μου) τόμος 1, κεφάλαιο 2.

Γνωμικό #200

«Όποτε διαβάζουμε τις άσεμνες ιστορίες, τις ηδονικές ακολασίες, τις αμείλικτες και βασανιστικές εκτελέσεις, τις ανελέητες πράξεις μνησικακίας, με τις οποίες είναι γεμάτη κατά περισσότερο από το μισό η Βίβλος, θα ήταν πιο συνεπές να την ονομάζαμε το λόγο κάποιου δαίμονα, αντί για το Λόγο του Θεού. Είναι μία ιστορία προστυχιάς, που έχει χρησιμεύσει στο να διαφθείρει και να αποκτηνώσει την ανθρωπότητα· και όσο αφορά τον εαυτό μου, ειλικρινά την απεχθάνομαι, καθώς απεχθάνομαι κάθε τι το απάνθρωπο.»

—Thomas Paine (Τόμας Πέιν) (1737-1809) Αγγλικής καταγωγής Αμερικανός πολιτικός φιλόσοφος.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Militantatheistgr308700

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:26, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:50

Γνωμικό #201

«Η θρησκεία υπηρετεί τους ανθρώπους όπως οι παρωπίδες υπηρετούν τα άλογα.»

—Eric Williams (Έρικ Ουίλιαμς) Λοιπά στοιχεία άγνωστα.

Γνωμικό #202

«Αν η αφoσίωση στην αλήθεια είναι το ορόσημο της ηθικής, τότε δεν υπάρχει μεγαλύτερη, ευγενικότερη, ηρωϊκότερη μορφή αφoσίωσης από την πράξη ενός ανθρώπου που αναλαμβάνει την ευθύνη να σκέπτεται. … Η πίστη, που υποτίθεται πως κόβει δρόμο προς τη γνώση, είναι μονάχα ένα βραχυκύκλωμα που καταστρέφει το νου.»

—Ayn Rand (Άιν Ράντ) (1905–1982) Ρωσίδα-Αμερικανίδα συγγραφέας, φιλόσοφος και σεναριογράφος.

Γνωμικό #203

«Η ομορφιά της θρησκευτικής μανίας είναι ότι έχει την ισχύ να εξηγήσει τα πάντα. Από τη στιγμή που ο Θεός (ή ο Σατανάς) γίνονται αποδεκτοί ως η πρωταρχική αιτία για κάθε τι που συμβαίνει στον θνητό κόσμο, τίποτα δεν μένει στην τύχη [...] η λογική μπορεί μετά χαράς να πεταχτεί έξω από το παράθυρο. Η θρησκευτική μανία είναι ένας από τους λίγους αλάθητους τρόπους ανταπόκρισης στους παραλογισμούς του κόσμου, γιατί εξαλείφει εντελώς την καθαρή σύμπτωση. Για τον πραγματικό θρησκευτικό μανιακό, όλα έχουν κάποιο Σκοπό.»

—Stephen King (Στίβεν Κινγκ) (γεν. 1947) Αμερικανός συγγραφέας και ένας από τους διασημότερους συγγραφείς βιβλίων θρίλερ και τρόμου, στο μυθιστόρημα The Stand, ως δική του άποψη.

Γνωμικό #204

«Η θρησκεία είναι ένα σημαντικό όπλο στον πόλεμο κατά της πραγματικότητας.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #205

«Είμαι υπομονετική με την ηλιθιότητα, αλλά όχι με εκείνους που υπερηφανεύονται γι’ αυτήν.»

—Edith Sitwell (Ήντιθ Σίτουελ) (1887–1964) Αγγλίδα ποιήτρια και κριτικός, στο The Last Years of a Rebel (1967) σελ. 24

Γνωμικό #206

«Λέω εντελώς συνειδητά ότι η Χριστιανική θρησκεία, όπως αυτή είναι οργανωμένη στις Εκκλησίες της, ήταν και ακόμα είναι ο πρώτιστος εχθρός της ηθικής προόδου στον κόσμο.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, στο Why I am not a Christian, and other essays on Religion & Related Subjects (1957) Μέρος Α’, Σελίδα 21

Γνωμικό #207

«Οιοσδήποτε ασχολείται με την άσκηση της ψυχοθεραπείας έρχεται αντιμέτωπος κάθε μέρα με την καταστροφή που προκαλείται από τις διδαχές της θρησκείας.»

—Nathanial Branden (Ναθάνιαλ Μπράντεν) (γεν. 1930) Καναδός ψυχοθεραπευτής και συγγραφέας, γνωστός για τη δουλειά του στην ψυχολογία της αυτοεκτίμησης, όπως αναφέρεται από τον Dave Lane στο Isn’t Religion Weird? Quotations for Atheists (2008) σελ. 127.

Γνωμικό #208

«Ο καθένας δικαιούται να έχει τη δική του γνώμη, όχι όμως και τη δική του πραγματικότητα.»

—Daniel Patrick Moynihan (Ντάνιλ Πάτρικ Μόυνιχαν) (1927-2003) Αμερικανός πολιτικός και κοινωνιολόγος.

Γνωμικό #209

«Ίσως ένας πρόεδρος που δεν θα πίστευε πως οι στρατιώτες μας πηγαίνουν στον παράδεισο θα ήταν λιγότερο πρόθυμος να τους στείλει να σκοτωθούν.»

—Bill Maher (Μπιλ Μάρ) (γεν. 1956) Αμερικανός κωμικός stand-up, τηλεπαρουσιαστής, κριτικός, πολιτικός σχολιαστής, και συγγραφέας, στην εκπομπή του Real Time with Bill Maher της 2007-09-21, στην ενότητα New Rules.

Γνωμικό #210

«Όταν ο ναύαρχος Λύσανδρος πήγε στη Σαμοθράκη για χρησμό, ο ιερέας του ζήτησε να πει ποια ήταν η πλέον παράνομη πράξη που είχε κάνει στην ζωή του. Ο Λύσανδρος ρώτησε τότε: «Πρέπει να το κάνω αυτό, επειδή το ζητάς εσύ ή οι θεοί;», Κι όταν εκείνος απάντησε ότι «το απαιτούν οι θεοί», είπε: «Βγες εσύ έξω από τον ναό, κι αν με ρωτήσουν οι θεοί θα το πω σε εκείνους.»

—Πλούταρχος (~45 – ~120 μ.κ.χ.) Έλληνας ιστορικός, βιογράφος και δοκιμιογράφος

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Helpwearebeingoppressed

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:27, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 10:56

Γνωμικό #211

«Η πραγματικότητα είναι εκείνο που, όταν πάψεις να πιστεύεις σε αυτό, δεν παύει να υπάρχει.»

—Phillip K. Dick (Φίλιπ Κ. Ντικ) (1928–1982) Αμερικανός συγγραφέας επιστημονικής φαντασίας σε ομιλία του με τίτλο How to Build a Universe That Doesn’t Fall Apart Two Days Later, 1978

Γνωμικό #212

«Καμία μαρτυρία δεν είναι επαρκής για να επαληθεύσει ένα θαύμα, εκτός αν η μαρτυρία είναι τέτοιου είδους ώστε το να είναι ψευδής να αποτελεί μεγαλύτερο θαύμα από το γεγονός που προσπαθεί να επαληθεύσει.»

—Ντέιβιντ Χιουμ (David Hume) (1711-1776) Σκοτσέζος φιλόσοφος, στο έργο του An Enquiry concerning Human Understanding.

Γνωμικό #213

«Η θεμελιώδης διαφορά ανάμεσα στην φιλελεύθερη και την ανελεύθερη σκοπιά είναι ότι η πρώτη θεωρεί όλες τις ερωτήσεις ως ανοικτές προς συζήτηση και όλες τις γνώμες ως ανοικτές για περισσότερη η λιγότερη δόση αμφισβήτησης, ενώ η δεύτερη θεωρεί εκ των προτέρων ότι ορισμένες γνώμες είναι απολύτως αδιαμφισβήτητες, και ότι κανένα επιχείρημα εναντίον τους δεν επιτρέπεται να ακουστεί. Αυτό που έχει ενδιαφέρον με αυτή τη θέση είναι η αντίληψη ότι εάν η αμερόληπτη έρευνα επιτρεπόταν θα οδηγούσε τους ανθρώπους σε λάθος συμπεράσματα, και ότι η αμάθεια είναι, κατά συνέπεια, η μόνη εξασφάλιση ενάντια στο λάθος.»

—Bertrand Russel (Μπέρτραντ Ράσσελ) (1872-1970) Βρετανός φιλόσοφος, μαθηματικός και ειρηνιστής, στο Why I Am Not A Christian (Γιατί δεν είμαι Χριστιανός) σελίδα 125.

Γνωμικό #214

«Χρειάζονται μόνο δύο πράγματα για να επιτευχθεί η πιστοποίηση ενός δήθεν θαύματος: ένας τσαρλατάνος και μερικές γυναικούλες.»

—Marquis de Sade (Μαρκήσιος ντε Σαντ) (1740–1814) Γάλλος συγγραφέας και φιλόσοφος, στο Dialogue entre un prêtre et un moribond (Διάλογος μεταξύ ιερέα και ετοιμοθάνατου) (1782)

Γνωμικό #215

«Το αόρατο και το ανύπαρκτο μοιάζουν μεταξύ τους πάρα πολύ.»

—Delos Banning McKown (Ντίλος Μπάνινγκ Μακόουν) Αμερικανός φιλόσοφος και συγγραφέας, πρόεδρος του τμήματος φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου του Auburn, Alabama και πρώην ιερέας, όπως αναφέρεται από τον Victor J. Stenger στο Physics And Psychics.

Γνωμικό #216

«Ολόκληρη η θρησκευτική ψυχοσύνθεση του σύγχρονου κόσμου οφείλεται στην έλλειψη ενός ασύλου ψυχασθενών στην Ιερουσαλήμ.»

—Havelock Ellis (Χάβλοκ Έλλις) (1859–1939) Άγγλος ιατρός σεξολόγος, στο Impressions and Comments (1914).

Γνωμικό #217

«Η πίστη είναι θεμελιωδώς μισαλλόδοξη· Θεμελιωδώς, επειδή στενά δεμένη με την πίστη είναι αναγκαστικά η πλάνη ότι οι προθέσεις της είναι επίσης και οι προθέσεις του Θεού.»

—Ludwig Feuerbach (Λούντβχ Φόιερμπαχ) (1804–1872) Γερμανός φιλόσοφος και ανθρωπολόγος, στο The Essence of Christianity (1841) σελ. 255

Γνωμικό #218

«Η ελευθερία μου να εκφράζομαι συνεπάγεται την ελευθερία σου να προσβάλλεσαι.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #219

«Οι θεοί είναι εύθραυστα πράγματα· μπορούν να πεθάνουν από μία εισπνοή επιστήμης ή μία δόση κοινής λογικής.»

—Chapman Cohen (Τσάπμαν Κόεν) (1868-1954) Άγγλος συγγραφέας και ακτιβιστής του αθεϊσμού.

Γνωμικό #220

«Είναι δύσκολο να είσαι θρησκευόμενος όταν ορισμένοι άνθρωποι ποτέ δεν χτυπιούνται από κεραυνούς.»

—Bill Watterson (Μπιλ Ουάτερσον) (γεν. 1958) Αμερικανός σκιτσογράφος, δημιουργός της σειράς Calvin & Hobbes, δια στόματος Calvin στη συλλογή Attack of the Deranged Mutant Killer Monster Snow Goons, σελίδα 62, που πρωτοδημοσιεύθηκε στις 8 Νοεμβρίου του 1990.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Schoolsign15779370

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:29, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 11:22

Γνωμικό #221

«Χριστιανικός φονταμενταλισμός: Το δόγμα, σύμφωνα με το οποίο υπάρχει κάποιο παντοδύναμο, πάνσοφο, πανταχού παρόν ον, το οποίο κατέχεται από ιδιαίτερα έντονο και προσωπικό ενδιαφέρον για τη σεξουαλική μου ζωή.»

—Άγνωστος

Γνωμικό #222

«Το ότι η ανάστασις των αγίων πρέπει να λάβει χώρα κάποια στιγμή πριν το 1914 είναι προφανές, καθώς [...]»

—Charles Taze Russel (Τσαρλς Τέιζ Ράσελ, Κάρολος Ρώσσελ) (1852 – 1916) Αμερικανός θρησκευτικός ηγέτης, ιδρυτής των Μαρτύρων του Ιεχωβά, στο βιβλίο Studies in the Scripture, Volume 3, σελίδα 228, έκδοση 1910.

Γνωμικό #223

«Θαύμα, το (ουσ.) Μια ενέργεια ή ένα γεγονός έξω από την τάξη της φύσης και ανεξήγητο, όπως το να νικήσεις ένα κανονικό χέρι τεσσάρων ρηγάδων κι ενός άσσου με τέσσερις άσσους κι έναν ρήγα.»

—Ambrose Bierce (Άμπροουζ Μπήρς) (1842 – ~1914) Αμερικανός συγγραφέας, στο Αλφαβητάρι του Διαβόλου (1911)

Γνωμικό #224

«Φοβού τους προφήτες… κι εκείνους που είναι διατεθειμένοι να πεθάνουν για την αλήθεια, γιατί κατά τεκμήριο κάνουν και πολλούς άλλους να πεθάνουν μαζί τους, συχνά πριν από αυτούς, μερικές φορές αντί γι’ αυτούς.»

—Umberto Eco (Ουμπέρτο Έκο) (γεν. 1932) Ιταλός συγγραφέας, κριτικός λογοτεχνίας και ιστορικός, δια στόματος του Αδελφού Ουίλιαμ, στο «Το όνομα του ρόδου» (1980)

Γνωμικό #225

«Οι πάμπολλες περιπτώσεις πλαστών θαυμάτων, και προφητειών, και υπερφυσικών γεγονότων, τα οποία, σε όλες τις εποχές, είτε αποκαλύφθηκαν από αντίθετα πειστήρια, είτε αυτοαποκαλύφθηκαν από τον παραλογισμό τους, αποδεικνύουν επαρκώς την έντονη ροπή της ανθρωπότητας προς το ασυνήθιστο και το θαυμαστό, και θα έπρεπε λογικά να δημιουργούν καχυποψία απέναντι σε κάθε τι τέτοιου είδους.»

—David Hume (Ντέιβιντ Χιουμ) (1711-1776) Σκοτσέζος φιλόσοφος, στο έργο του An Enquiry concerning Human Understanding.

Γνωμικό #226

«Είναι πρόθυμος ο θεός να αποτρέψει το κακό, αλλά ανίκανος; Τότε δεν είναι παντοδύναμος. Είναι ικανός, αλλά απρόθυμος; Τότε είναι κακόβουλος. Είναι και ικανός και πρόθυμος; Τότε από που προέρχεται το κακό; Είναι ούτε ικανός ούτε πρόθυμος; Τότε γιατί να τον αποκαλούμε Θεό;»

Το «Επικούρειο Παράδοξο» (Epicurean Paradox), τρίλημμα που αποδόθηκε εσφαλμένα στον Επίκουρο (Epicurus) (341 – 270 π.κ.χ.) από τον Lactantius (Λακτάντιος) (~240 – ~320 μ.κ.χ.), Ρωμαίο χριστιανό συγγραφέα, στο έργο του De Ira Dei (Περί Θείας Οργής).

Γνωμικό #227

«Το μιμίδιο της τυφλής πίστης εξασφαλίζει τη διαιώνισή του με την απλή ασυναίσθητη μέθοδο της αποθάρρυνσης της λογικής έρευνας»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης.

Γνωμικό #228

«Η αλήθεια σε θέματα θρησκείας είναι απλώς η γνώμη που έχει επιζήσει.»

—Oscar Wilde (Όσκαρ Ουάιλντ) (1854–1900) Ιρλανδός λογοτέχνης, μυθιστοριογράφος, ποιητής, κριτικός και θεατρικός συγγραφέας, στο The Critic as Artist (1891), μέρος 1.

Γνωμικό #229

«Αν 50 εκατομμύρια άνθρωποι συμφωνούν με μια ανοησία, αυτή δεν παύει να είναι μια ανοησία.»

—Anatole France (Ανατόλ Φρανς) (1844-1924) Γάλλος ποιητής, δημοσιογράφος και συγγραφέας.

Γνωμικό #230

«Πρέπει να σεβόμαστε τη θρησκεία του συνανθρώπου μας, αλλά μόνο υπό την έννοια και στο βαθμό που σεβόμαστε τη θεωρία του ότι η γυναίκα του είναι όμορφη και τα παιδιά του έξυπνα.»

—H. L. Mencken (Χ. Λ. Μένκεν) (1880-1956) Αμερικανός δημοσιογράφος, συντάκτης και κριτικός, στο Minority Report : H.L. Mencken’s Notebooks (1956)

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Religioneascuolanograzi

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 11:29

Γνωμικό #231

«Μία πεποίθηση που δεν αφήνει χώρο για αμφιβολία δεν είναι πεποίθηση· είναι δεισιδαιμονία.»

—José Bergamín (Χοσέ Μπεργκαμίν) (1895-1983) Ισπανός συγγραφέας, ποιητής και σεναριογράφος στο El cohete y la estrella (1923)

Γνωμικό #232

«Το να εξηγείς το άγνωστο μέσω του μη παρατηρήσιμου είναι πάντα ένα επισφαλές επιχείρημα.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #233

«Δεν μπορείς να πείσεις έναν πιστό για τίποτα· γιατί η πίστη του δεν βασίζεται σε τεκμήρια, βασίζεται σε μια βαθιά ριζωμένη ανάγκη να πιστέψει.»

—Carl Sagan (Καρλ Σέιγκαν, Καρλ Σάγκαν) (1934-1996) Αμερικανός αστρονόμος και συγγραφέας, δια στόματος Dr. Arroway (Δρ. Άροουεϊ), στο βιβλίο Contact (Επαφή) (1985)

Γνωμικό #234

«Το να εξηγείς το άγνωστο μέσω του γνωστού είναι μία λογική διαδικασία· το να εξηγείς το γνωστό μέσω του αγνώστου είναι μία μορφή θεολογικής τρέλας.»

—David Marshall Brooks (Ντέιβιντ Μάρσαλ Μπρούκς) (λοιπά στοιχεία άγνωστα) στο The Necessity of Atheism.

Γνωμικό #235

«Κατά κάποιο τρομερό, αλλόκοτο, παράδοξο τρόπο, οι άθεοι τείνουν να λαμβάνουν τη θρησκεία περισσότερο στα σοβαρά απ’ ό,τι οι πιστοί.»

—Jonathan Miller (Τζόναθαν Μίλλερ) (γεν. 1934) Άγγλος συγγραφέας και σκηνοθέτης θεάτρου και όπερας, τηλεπαρουσιαστής, και γλύπτης.

Γνωμικό #236

«Υπάρχουν κάθε λογής πράγματα που παρέχουν ανακούφιση. Φαντάζομαι πως μία ένεση μορφίνης θα ήταν ανακουφιστική… αλλά το ότι κάτι είναι ανακουφιστικό δεν σημαίνει ότι είναι και αληθινό.»

—Richard Dawkins (Ρίτσαρντ Ντόκινς) (γεν. 1941) Βρετανός Εξελικτικός Βιολόγος και συγγραφέας εκλαϊκευμένης επιστήμης.

Γνωμικό #237

«Αν μια θρησκεία είναι καλή, νομίζω πως θα τα βγάλει πέρα μόνη της· κι αν δεν τα βγάζει πέρα μόνη της, κι ο Θεός δεν νοιάζεται να την υποστηρίξει, κι έτσι οι ομολογητές της υποχρεώνονται να ζητήσουν τη βοήθεια της κοσμικής εξουσίας, είναι ένδειξη, φοβούμαι, πως πρόκειται για μια κακή θρησκεία.»

—Benjamin Franklin (Μπέντζαμιν Φράνκλιν, Βενιαμίν Φραγκλίνος) (1706–1790) Αμερικανός συγγραφέας, πολιτικός, επιστήμων, εφευρέτης, κοινωνικός ακτιβιστής, στρατιωτικός, διπλωμάτης, και ένας από τους εθνοπατέρες των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής, σε επιστολή του της 1780-10-9 προς Doctor Price.

Γνωμικό #238

«Έλλειψη σεξουαλικής αγωγής + προσευχή στα σχολεία = προσευχήσου να μην είσαι έγκυος.»

—Άγνωστος.

Γνωμικό #239

«Αγνωστικισμός απλά σημαίνει ότι ένας άνθρωπος δεν λέει ότι γνωρίζει ή ότι πιστεύει κάτι για το οποίο δεν έχει βάσιμους λόγους να διατείνεται ότι πιστεύει.»

—Thomas Huxley (Τόμας Χάξλεϋ) (1825 – 1895) Άγγλος βιολόγος.

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας 79564457

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις 21.06.10 12:56, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας   Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Empty21.06.10 11:54

Όλα τα γνωμικά που ακολουθούν έχουν μεταφραστεί από τον Διαγόρα (εκτός αν αναφέρεται διαφορετικά).
Σε πολλές περιπτώσεις στη μετάφραση και στην τεκμηρίωση των γνωμικών έχουν βοηθήσει αναγνώστες του Διαγόρα.
Για λεπτομέρειες, δείτε τη “συζήτηση” για το κάθε γνωμικό.

Για το “Γνωμικό της Ημέρας” μπορείτε να να επισκέπτεστε το

http://diagoras.wordpress.com

ή να γίνετε συνδρομητής στο σχετικό RSS feed και να λαμβάνετε άμεσα το νεότερο γνωμικό μόλις δημοσιευτεί.

Για όσους έχουν όρεξη, διάθεση, και ικανότητες στη μετάφραση, ζητούνται εθελοντές για την συγγραφή.

Για όσους ενδιαφέρονται, πληροφορίες

εδώ

Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας Starq
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μέγα Αρχείο Γνωμικών Αθεϊας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: eSSENTIALs aNGLo hELLENIc eNCYCLOPAEDIa :: Arts :: Esoteric-
Μετάβαση σε: