Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


eSSENTIALs aNGLo hELLENIc eNCYCLOPAEDIa
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΠόρταλΠόρταλ  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Admin
Admin
Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 8056
Registration date : 10/07/2008

Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish   Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish Empty04.12.08 12:05

Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά

Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish Milla

Το λογισμικό "Μίλα μου...Ελληνικά!" είναι το αποτέλεσμα της συνεργασίας της ΜΑΤΖΕΝΤΑ με την e-Rhetor.

Παρέχει ένα πλήθος υπηρεσιών κοινός συντελεστής των οποίων είναι η μετατροπή ελληνικών κειμένων σε ομιλία (text to speech).

Αξιοποιεί την αιχμή της τεχνολογίας μετατροπής κειμένων σε ομιλία παράγοντας υ ψηλής ποιότητας ομιλία απευθείας στα ηχεία του υπολογιστή ή αποθηκεύοντάς την σε αρχεία ήχου για άλλη χρήση.

Οι υπηρεσίες του λογισμικού παρέχονται με δύο τρόπους:

Μέσω ενός αυτόνομου προγράμματος το οποίο μπορεί να λάβει κείμενο από οποιαδήποτε πηγή, να το μετατρέψει σε ομιλία και να το εκφωνήσει, να το αποθηκεύσει ως αρχείο ήχου ή και να το στείλει σε παραλήπτη η-ταχυδρομείου.

Μέσω μίας ειδικής επέκτασης για τον Εξερευνητή Διαδικτύου (Internet Explorer) με την οποία μπορεί να εκφωνήσει κείμενο από ιστοσελίδες καθώς περιηγείστε στο Διαδίκτυο.

Επιπλέον της απλής εκφώνησης κειμένων από ιστοσελίδες παρέχει και τη δυνατότητα ανάκτησης ειδήσεων από ειδησεογραφικά κανάλια και εκφώνησής του.

Ο συνδυασμός αυτών τρόπων εκφώνησης και ελληνικών κειμένων συνιστούν ένα μοναδικό προϊόν, πλήρες τεχνικά και λειτουργικά το οποίο μεταμορφώνει μία τεχνολογία προσιτή και χρήσιμη σε όλους.

Το πως ο καθένας αξιοποιεί αυτό το λογισμικό διαφέρει αλλά μπορούμε να αναφέρουμε κάποιες χρήσεις ενδεικτικά:

Ακρόαση ιστοσελίδων και ειδήσεων ασχολούμενοι ταυτόχρονα με κάτι άλλο.
Δημιουργία οδηγιών για, π.χ., παρουσιάσεις αντί της ηχογράφησης από άνθρωπο.
Αποστολή ηχητικών η-μηνυμάτων (email).
Χρήση από άτομα με ειδικές ανάγκες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μίλα μου Ελληνικά - Αγγλικά : Speak to me Greek - Εnglish
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Magenta Gold Greek version 7.2.0 Greek - English

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: eSSENTIALs aNGLo hELLENIc eNCYCLOPAEDIa :: Science :: Dictionaries-
Μετάβαση σε: